Almeria

Almeria to stolica prowincji we wschodniej Andaluzji. Położona bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym, u ujścia rzeki Alderea do zatoki Golfo de Almeria, osłonięta od północy górami Sień a Alhamilla. Miasto posiada charakterystyczny biały, zalany słońcem port nad zatoką, otoczony zielonkawymi i czerwonymi skałami, robi wrażenie oazy w sercu pustyni. I jest nią istotnie: otaczające Almerię góry Sierra de Gador, Sierra de Alhamilla, Sierra de los Fitabres - są zupełnie bezwodne, puste, pozbawione roślinności.

Bez przewodników zapuszczać się tam nie wolno. W Almerii słońce świeci przez 320 dni w roku. W ostatnich latach docenili jej walory filmowcy: opodal miasta powstało wielkie centrum produkcyjne, gdzie zrealizowano parę setek filmów. Kręci się tu trzy razy tyle westernów co w Ameryce, kręcą tu zresztą przede wszystkim Amerykanie.

Almeria
Almeria
Prowincja Almeria jest górzysta, a pasma górskie schodzą aż do wybrzeża. To tutaj zaczynają się malownicze krajobrazy, w których dominują białe osady andaluzyjskie.

Nazwa miasta jest zniekształceniem arabskiej, oznaczającej Zwierciadło morza. Białe mury wśród palm przypominają bardziej miasto Wschodu niż Hiszpanię. Tylko katedra, ogromna, ciężko ufortyfikowana, a przez to nie reprezentująca żadnego określonego stylu, kontrastuje ostro z delikatnym rysunkiem domów. Obok katedry, połączona z nią murem obronnym, wznosi się stara arabska Alcazaba, zamek San Cristobal, dziś w ruinie.

Atrakcje turystyczne Almerii
Miasto Almeria ze względu na swoje położenie jest odizolowane od reszty kraju. Swój rozwój zawdzięcza portowi. Okala go wspaniały park w stylu północnoafrykańskich kolonii.

Dwie drogi prowadzą z Almerii do Grenady. Wygodniejsza wzdłuż wybrzeża do miasta Motril, gdzie zagłębia się w góry. Krótsza, lecz znacznie gorsza, prowadzi przez pustynne wąwozy do Guadix. Jest przy niej jednak obiekt, dla którego warto pozbawić się widoku plaż i morza: zamek La Calahorra opodal Guadix, wzniesiony wśród gór w XVI w. przez księcia Rodrigo Mendoza. Jego wnętrza są rzeźbionym klejnotem w najpiękniejszym stylu włoskiego renesansu. Kolumny, balustrady, konsole, framugi drzwi i okien są z kararyjskiego alabastru, monumentalna klatka schodowa i kominki - z czerwonego granitu miejscowego. Ściany ozdabiają finezyjnie rzeźbione boazerie. Zamek ten jest do dziś prywatną własnością książąt Infantado nie zawsze udostępniony bywa turystom. Za Gaudix szosa wspina się na wysoki płaskowyż u stóp gór Sierra Nevada, na którym rozłożyło się najpiękniejsze miasto Hiszpanii.

Współrzędne geograficzne Almeria
Latitude: N 36° 50’ 03" (36.834047), Longitude: W 2° 27’ 49" (-2.4637136)

Almeria na forum

  • Brak rozmów na temat Almeria.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]