Ceuta

Ceuta to niewielkie miasto usytuowane bezpośrednio u stóp góry Hacho, leży na półwyspie odciętym od lądu sztucznym kanałem. Założona przez Fenicjan, nazwana została przez Greków jednym ze Słupów Herkulesa (drugim jest Gibraltar). Pod względem administracyjnym Ceuta jest miastem autonomicznym, poprzednio należała do hiszpańskiej prowincji Kadyks. W Ceucie znajduje się najbliższy Europie port afrykański i baza marynarki wojennej. Historia miasta jest niezmiernie pogmatwana. W XV w. Portugalczycy zdobyli je na Arabach. Kiedy Filip II obwołał się królem Portugalii - Ceuta znalazła się z całym imperium luzytańskim pod władzą Hiszpanów, a po restauracji monarchii portugalskiej optowała na rzecz nowych władców. Tu więziony był Książę Niezłomny Calderona de la Barca. Obecnie Ceuta jest w pełni autonomicznym miastem. Od wybrzeża Hiszpanii jest dzieli ją zaledwie 12 mil.

Miasto zachowało niewiele zabytków arabskich. Z zabytków europejskich wyróżnia się katedra z XV w. z czarnym marmurowym portalem. Deszczu tu jeszcze mniej niż w Almerii, w lipcu nie zanotowano opadów przez ostatnich 160 lat. W pewnej odległości od miasta wznosi się zamek - Fortaleza de Monte Hacho z czasów portugalskich, a na wzgórzu nad morzem - ufortyfikowana latarnia morska. Ceuta posiada w swojej zachodniej części skalisty cypel, zaś we wschodniej jest to stały ląd. W zachodniej części miasta powierzchnia ma górzysty charakter, występują tereny wchodzące w skład marokańskich gór Ar Rif.

Ceuta
Ceuta
Ceuta to autonomiczne miasto należące formalnie do Hiszpanii ale położone na kontynencie Afrykańskim, w Cieślinie Gibraltarskiej. Jest eksklawą na terytorium Maroka. Jej powierzchnia wynosi około

Na Ceutę kursują promy pasażersko-samochodowo-kolejowe z Algeciras. Dworzec morski w Algeciras połączony jest z dworcem kolejowym, dworzec autobusowy w pobliżu; podobnie w Ceucie. Promy pasażerskie między Ceutą i Melillą; odjazd z Ceuty w poniedziałki, odjazd z Melilli w czwartki; podróż trwa 15 godz. Autobusy międzymiastowe łączą Ceutę z wielu miastami marokańskimi oraz Melillą. Ceutę zwiedzać najłatwiej w ciągu 2-3 godzin postoju między promami zapisując się na wycieczkę na dworcu w Algeciras.

Ceuta
Miasto w swojej zachodniej części posiada bardzo skalisty cypel oraz charakter bardzo górzysty, zaś we wschodniej stały ląd. Klimat podzwrotnikowy, śródziemnomorski jest miejscem wprost idealnym

Współrzędne geograficzne Ceuta
Latitude: N 35° 53’ 22" (35.8893302), Longitude: W 5° 19’ 09" (-5.3190611)

Ceuta na forum

  • Brak rozmów na temat Ceuta.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]