Cordoba

Dawniej Kordoba, po hiszpańsku Cordoba jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Miasto położone jest na wysokości 123m n.p.m. w północnej Andaluzji, nad rzeką Gwadalkiwir. Kordoba była niegdyś siedzibą dynastii Omajjadów i ozdobą świata, dziś posiada bezcenne zabytki również z tamtych czasów. Miasto było największym miastem Europy miało około miliona mieszkańców. Jest jednym z najstarszych miast Hiszpanii, Kordoba istniała jeszcze przed kolonizacją fenicką i grecką. W 152 r. pne zdobyta przez Rzymian, została pod nazwą Colonia Patrica stolicą prowincji Hispania Ulterior, później Baetica. W 711 r. zdobyli ją Maurowie. Stąd ruszyła na północ lawina arabska. W 756 r. jedyny ocalały z rzezi rodu Omajjadów w Damaszku potomek Mahometa - Abdar Rahman uczynił z Kordoby swą stolicę. Wkrótce Kordoba stała się stolicą kalifatu Omajjadów, którego największy rozkwit przypada na lata 929-1031. Miasto było wówczas skanalizowane, ulice brukowane i oświetlone, miało setki szkół, wielki uniwersytet, meczety, pałace, ogrody, biblioteki i łaźnie słynęły w świecie. Religijna tolerancja Arabów, dzięki której zgodnie koegzystowały tu islam, chrystianizm i judaizm, zapewniła Kordobie długotrwały okres prosperity. Zdobyta przez Ferdynanda III w 1236 r., szybko podupadła.

Najważniejszym zabytkiem Cordoby i jednym z najważniejszych w całej Hiszpanii jest La Mezquita, meczet Omajjadów budowany od 785 r. do końca X w. Uderza swym ogromem: liczy 19 naw, a w pamięci pozostaje las jego 850 kolumn i idące jakby w nieskończoność arkady i podkowiaste łuki, mozaikowe kopuły i rzeźbione plafony. Błądząc po wnętrzach Mezquity napotykamy raptem na białe mury i ostrołukowe okna: to cała gotycka katedra wbudowana w meczet w XVI w. Jej dzieje są niezmiernie dramatyczne. Arcybiskup Kordoby chcąc zetrzeć ostatecznie ślady dominacji arabskiej, postanowił w 1523 r. przebudować Mezquitę na katedrę. Nie znalazł jednak w Andaluzji nikogo, kto by chciał się podjąć tak barbarzyńskiego zadania. Rada miejska Kordoby zagroziła karą śmierci rzemieślnikom, którzy przyłożyliby rękę do przebudowy. Rada królewska stanęła jednak po stronie arcybiskupa. Sprowadzeni z Francji budowniczowie zaczęli prace. Petycje mieszkańców nie dochodziły do Karola V; w końcu, po pięciu latach, władca zjechał do Kordoby. Mieszkańcy wylegli na ulice na klęczkach błagając o ratunek dla Mezquity. Cesarz zobaczył meczet, zobaczył rezultaty przebudowy i kazał natychmiast wstrzymać prace mówiąc: Gdybym był wiedział, co chcecie zrobić, nigdy byście tego nie zrobili. To, co robicie, można zrobić wszędzie, a tego, co było dawniej - nie ma i nie było nigdzie.

Roman-Bridge Guadalquivir River Cordoba
Roman-Bridge Guadalquivir River Cordoba
Zdjęcie Romańskiego mostu, nad rzeką Guadalquivir River w Kordowie (Cordoba) w Hiszpanii.

Opodal Mezquity przekracza Gwadalkwiwir stary most rzymski z bramą i zameczkiem obronnym. Dalej wznosi się Alkazar Królów Katolickich, wzniesiony w XVI w. ze słynną salą mozaikową i pięknymi dziedzińcami. Sąsiaduje w nim jedyna w Andaluzji synagoga. Dobrze zachowała się stara dzielnica żydowska, zwana Barrio de la Juderia z domem wielkiego żydowskiego lekarza i filozofa Maimonidesa (XII w.) oraz sąsiadująca z nią dzielnica arabska z bazarem zwanym Zoco. W jednym ze starych pałaców mieści się ciekawe Museo Municipal Taurino y del Arte Cordobes. Pomoże ono zorientować się czym jest dla Hiszpana corrida. Z rejonu Kordoby pochodzą bowiem najsłynniejsi toreros w dziejach, przede wszystkim niezapomniany Manolete i dzisiejsze bożyszcze Hiszpanii, Manuel Benitez EI Cordobes. Stare dzielnice toną w kwiatach, co roku w maju organizuje się konkurs na najpiękniejsze patio. Z innych zabytków warto zobaczyć ponurą pamiątkę z czasów Inkwizycji: Torre de Malmuerte (Wieżę Złej Śmierci), gdzie przez 200 lat nie wygasały płomienie stosów, na których palono heretyków.

Największe zabytki Cordoby
Kordoba osiągnęła największą świetność artystyczną i kulturalną w czasie panowania arabskiego od 711 roku do 1236 roku. Największe zabytki Kordoby to: most z okresu rzymskiego,

Współrzędne geograficzne Cordoba
Latitude: N 37° 53’ 17" (37.8881751), Longitude: W 4° 46’ 46" (-4.7793835)

Cordoba na forum

  • julia
    julia

    Cordoba-tak sie pisze po hiszpansku a Kordowa sie czyta poniewaz c-czy.jako k a b-czytamy jako w wiec sie czyta Kordowa:)

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]