Grenada

Miasto Grenada położone jest w południowej części Hiszpanii, w dolinie rzeki Genil - u stóp gór Sierra Nevada. Grenada założona została przez Arabów w roku 711, wybiega na wzgórza rozdzielone wąwozami rzek Genil i Darro. Za czasów kalifatu kordowańskiego była to jedna ze stolic prowincji; po jego upadku, miejscowy emir usamodzielnił się i założył własną dynastię Nasrydów, która rządziła wschodnią Andaluzją w latach 1238-1492, doprowadzając tę krainę do rozkwitu. Liczba mieszkańców Grenady przekraczała pół miliona, wysoko rozwinięta cywilizacja i kultura materialna korespondowały z kulturą umysłową. Był to najżywszy ośrodek sztuk i nauk w schyłkowym okresie panowania Arabów w Hiszpanii. W 1492 r. młodziutki król Boabdil oddał miasto królowej Izabeli Katolickiej i wycofał się z niedobitkami w góry. Hiszpanie zniszczyli unikalne zbiory i biblioteki naukowe. W sercu Alhambry, jednego z architektonicznych cudów świata, stanął pompatyczny pałac Karola V. Jednak śladów arabskiej cywilizacji nie udało się wymazać. Do dziś ogromna połać miasta, dzielnica Albaicin, korzysta z arabskich instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych, działających od ponad 700 lat.

Albaicin zachował w całości kształt starego, arabskiego miasteczka z wąziutkimi uliczkami obramowanymi murami porośniętymi mirtem, winoroślą, kwitnącymi pnączami. Strome schodki, arkady, wąskie przejścia, ogrody na dachach domów stojących niżej zachęcają do niekończących się włóczęg. Powyżej Albaicinu wznosi się wzgórze Sacromonte, gdzie dawniej w skalnych grotach i ziemiankach gnieździli się Cyganie. Jeszcze w czasach Federico Garda Lorki, najsłynniejszego syna tego miasta, gitanos z Sacromonte prezentowali swój autentyczny folklor. Dziś w grotach przerobionych na nocne kluby i oberże, jest pusto w ciągu dnia. Wieczorem zjawiają się Cyganie, by tańczyć przed bogatymi turystami flamenco i sprzedawać im fałszowane antyki.

Zespół pałacowy w Grenadzie
Zespół pałacowy w Grenadzie
Alhambra bo tak nazywa się owy pałac usytuowany w dolinie rzeki Genil, tuż u stóp gór Sierra Nevada. Zbudowany w latach 1232-1273 i rozbudowywany do

W mieście zachowało się również wiele zabytków z epoki mauretańskiej, fragmenty murów miejskich, mosty na Darro, baszta obronna Torre de la Vela, a także bazar Alcaiceria w pobliżu katedry wzniesionej na miejscu meczetu Dżami al-Kabir. Perłą katedry jest kaplica Królów Katolickich, gdzie pochowani są Izabela i Ferdynand. Na przedmieściach wznosi się surowy klasztor kartuzów (La Cartuja) z fantastycznie zdobioną zakrystią w stylu późnego baroku. W mudejarowym pałacu Casa de los Tiros (1540) mieści się ośrodek informacji turystycznej i muzeum rzemiosła grenadzkiego. Pałac de la Medraza (dawny uniwersytet arabski) jest siedzibą władz miejskich. Natomiast w Corral de Carbón, przeznaczonym na składy towarów i gospodę dla kupców odbywają się dziś przedstawienia teatralne.

Grenada i jej pałace
Grenada leży u podnóża Sierra Nevada, których szczyty pokryte są śniegiem i ujścia rzeki Darro do Genil. To w tym mieście Arabowie wznosili przepiękne domy

Osobny opis należy się Alhambrze. Mało jest na świecie zabytków tej klasy, mało obiektów architektonicznych tak starych i tak wspaniale zachowanych. Alhambra jest kompleksem forteczno-pałacowym, którego najstarsze partie pochodzą z X w. Obecny kształt nadał Alhambrze król Muhammad Benelahmar w połowie XIII w., wznosząc w obrębie murów obronnych zespól pałaców będących najpiękniejszym przykładem budownictwa arabskiego na świecie. Następcy nieustannie upiększali Al-hambrę. Król Muhammad V doprowadził kanał nawadniający, dzięki któremu suchy płaskowyż nad Alhambrą przekształcił się w rajskie ogrody Generalife.

Do zespołu pałacowego Alhambry wchodzi się przez Dziedziniec Mirtów (Patio de los Arrayanes), najdoskonalszy przykład arabskiego patio. Prostokątny (36 x 23 m), z basenem 33,5 x 7,5 m obrzeżonym rabatami krzewów mirtowych, ma po węższych bokach dwie galerie wsparte na rzeźbionych kolumnach, jego doskonałe proporcje stały się wzorcem dla tego typu obiektów. Na osi dziedzińca mieści się Sala Ambasadorów, największa w Alhambrze; jej okna wychodzą na przepaścisty wąwóz Darro, ściany o wys. 18 m pokryte są arabeskami i cytatami z Koranu. Przez Salę Mozarabów przechodzi się na Dziedziniec Lwów (Patio de los Leones) zwany perłą Alhambry. Po środku wyłożonego białym marmurem dziedzińca stoi niewielka fontanna wsparta na 12 Iwach z brązu, a otaczające patio galerie podtrzymywane są przez 128 kolumn alabastrowych. Do dłuższych boków dziedzińca przylegają bliźniacze sale: Abencerragów o stropie rzeźbionym w kształt stalaktytów i Dwóch Sióstr, należąca do prywatnych apartamentów sułtana. Sala Królewska przy krótszym boku dziedzińca była salą posiedzeń trybunału. Doskonale zachowane łaźnie łączą pałac królów arabskich z XVI-wiecznymi apartamentami cesarza Karola V, których centrum stanowią ogrody Daraxa lub Lindaraja.

Otoczony murami obronnymi obszar Alhambry liczy 726 na 180 m. Wznoszą się liczne późniejsze budowle: renesonsowy pałac Karola V z okrągłym dziedzińcem pośrodku, kościół Panny Marii w stylu herrero, dawny klasztor franciszkanów przebudowany na luksusowy państwowy hotel (Parador), ruiny La Rauda (panteon królów arabskich). Wśród wież obronnych najsławniejsza jest Torre de la Vela.

Zwiedzanie Alhambry nie jest łatwe, ze względu na zwarty tłum turystów okupujących nieustannie cały teren. Radzimy przyjąć następującą metodę: przyjść przed otwarciem bram i kiedy tylko będzie to możliwe - pójść w kierunku pałaców królewskich, przejść cały kompleks gmachów i ewentualnie zrobić zdjęcia. Następnie wrócić do wejścia i z przewodnikiem w ręku lub dołączywszy dyskretnie do jednej z niezliczonych grup przejść raz jeszcze całą trasę od fortyfikacji do ogrodów Partal; na końcu można zwiedzić pałac Karola V. Zajmie to czas do południa. Wówczas warto podejść do ogrodów Generalife i znaleźć zacienione miejsce dla odpoczynku. Zwiedzanie ogrodów zajmuje około godziny. Na zakończenie pobytu w Grenadzie radzimy koniecznie wybrać się wieczorem na Albaicin, by popatrzeć, jak słońce zachodzi za ciemnym masywem Alhambry, oświetlając poziomymi promieniami białe szczyty Sierra Nevada. Wówczas najlepiej pojmuje się sens inskrypcji wykutej u wejścia na Torre de la Vela: Daj mu jałmużnę, niewiasto, albowiem nie ma większego nieszczęścia, niż być niewidomym w Grenadzie....

Współrzędne geograficzne Grenada
Latitude: N 37° 10’ 38" (37.1773363), Longitude: W 3° 35’ 55" (-3.5985571)

Grenada na forum

  • Karol
    Karol

    Spędziłem tam dwa tygodnie, zwiedziłem praktycznie wszystkie atrakcje w mieście jak i w jego okolicy. Z Grenady pojechać można szosą prowadząca w kierunku wybrzeża przez wzgórze Padul, z którego szczytu widać przepiękną panoramę miasta. Miejsce to nazywa się Puerto del Suspiro del Moro, stąd idący na wygnanie Boabdil ze łzami w oczach żegnał swą ojczyznę. Wkrótce wjeżdżamy w wąwozy Siera Nevady i dolinami rzek Durcal, Isbor i Guadalfeo wypływających z masywu Velety (3392 m npm), po setkach serpentyn zjeżdżamy nad morze. Niedaleko wybrzeża, po lewej stronie, ciągną się ponure, bezwodne, nagie góry: Las Alpujaras dokąd schroniły się niedobitki Maurów po upadku Grenady i gdzie w 1568 r. wybuchło ostatnie muzułmańskie powstanie w Hiszpani pod wodzą Aben Humeja. Miasteczko Motril leży już na nadmorskiej równinie, tu rozchodzą się drogi: na wschód do Almeri, na zachód do Malagi. Drogi te prowadzą serpentynami po grzbietach górskich dochodzących do samego morza, często na znacznej wysokości. Im bliżej Malagi, tym bujniejsza rośliność, W końcu szosa wije się przez nieprzerwany ciąg ogrodów i sadów, dostarczających Hiszpani najwcześniejszych nowalijek. W winicach hodowane są szlachetne szczepy winej latorośli, dających bogate zbiory winogron, z których tłoczona jest sławna malaga.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]