Kadyks

Hiszpańskie miasteczko Kadyks (Cadiz) to stolica prowincji Kadyks. Położone jest na skalistej mierzei oddzielającej od Atlantyku zatokę Bahia de Cadiz u ujścia Gwadalkiwiru, w południowo-zachodniej Hiszpanii. Kadys jest znanym i cenionym ośrodkiem turystycznym w Hiszpanii, po części za sprawą faktu że jest najstarszym miastem tego kraju. Według mitologii greckiej założył je Herkules, pisana historia miasta obejmuje 3000 lat. Przeżył bujny rozkwit jako rzymskie Gades, po raz drugi okres świetności miał w epoce wielkich odkryć. Tu formowały się wszystkie wielkie wyprawy do Ameryki, tędy przepływały amerykańskie skarby.

W XIX w., po okresie upadku spowodowanym zmierzchem imperialnej potęgi Hiszpanii, Kadyks znów odzyskał swe znaczenie, stając się centrum ruchu umysłowego. Jego port jest dla Hiszpanii oknem na świat w kierunku Afryki i Ameryki, głównym punktem wypadowym na Wyspy Kanaryjskie. Duży ośrodek przemysłowy i handlowy, pozostał jednocześnie pełnym uroku kąpieliskiem, a jego plaże szeroko słyną w Hiszpanii. Miasto podzielone jest na dwie części: od strony lądu wznoszą się nowoczesne wieżowce, na mierzei zaś - otoczone murami obronnymi stare miasto. Obie dzielnice dzieli Puerta de Tierra. Urwisty cypel skalny, którym kończy się mierzeja, zakończony starą twierdzą, strzegącą wejścia do portu, otacza szeroki bulwar - Esplanada. W jej obrębie mieści się plątanina wąziutkich, ruchliwych uliczek starej dzielnicy handlowej i wiele zabytków: kościoły Santa Cueva ozdobiony freskami Goyi i Santa Catalina z obrazami Murilla, pałac Hospital de Mujeres z Wizją św. Franciszka El Greco, wieża Tavira ze wspaniałą panoramą miasta i portu, kościół San Felipe Neri uznany za pomnik narodowy (w 1812 r. Kortezy uchwaliły tu pierwszą w dziejach Hiszpanii konstytucję).

Kadyks
Kadyks
Kadys to miasto znajdujące się w południowo-zachodniej części Hiszpanii, w regionie Andaluzja. Usytuowane jest na półwyspie oddzielającym odnogę Zatoki Kadyksu od Oceanu Atlantyckiego.

W muzeum archeologicznym odkrywamy kolekcję sarkofagów fenickich, w Muzeum Sztuk Pięknych - największy w Hiszpanii zbiór płócien niezmiernie interesującego, a niemal zupełnie w Polsce nieznanego Zurbarana, malarza-mistyka z XVII w., a także płótna Rubensa i Murillo. Czołowym zabytkiem Kadyksu jest katedra barokowa z XVIII w. i jej skarbiec przepełniony niewiarygodnym bogactwem (m.in. 900 kilogramowa pozłacana monstrancja z pierwszego srebra przywiezionego do Hiszpanii przez Kolumba). W krypcie znajdującej się poniżej poziomu morza spoczywa Manuel de Falla.

Miasto Kadyks
Kadyks przyciąga turystów swoją piękną architekturą i atmosferą. To wesołe, ruchliwe, białe miasto portowe nazwane przez poetów syreną mórz.

Niemal u bram Kadyksu, w trójkącie żyznej ziemi między miejscowościami Sanlucar de Barrameda, Puerto de Santa Maria i Jerez de la Frontera rozciąga się rejon winnic dających najsłynniejsze wino Hiszpanii - jerez, zwane także xeres i sherry. Ta ostatnia nazwa, mimo pozorów, nie pochodzi z angielskiego, lecz jest zniekształceniem arabskiego scherisch, która znów wywodzi się z fenickiej wino. Istnieją jeszcze inne nazwy: ceret z epoki rzymskiej, seritum z czasów Wizygotów... Tak bogata etymologia wskazuje na długi rodowód, a dawność jest z reguły zaletą win. Winnice zajmują tu obszar 12 tys. ha, ich granice są prawnie strzeżone i żaden falsyfikat nie może konkurować z prawdziwą sherry, której rozróżniamy dwie wielkie rodziny. Finos są mocniejsze (15-18 proc. alkoholu) i dzielą się na gatunki: manzanilla (bladożółte, aromatyczne i bardzo wytrawne), fino (słomkowe, mocniejsze, wytrawne), amontillado (ciemnożółte, wytrawne, o zapachu migdałów, o mocy aż do 18-24 proc.). Słodkie sherry nazywają się oloroso oraz, cream charakteryzuje je bursztynowy kolor, mocny zapach i stosunkowo duża moc. W Hiszpanii raczej się ich nie pija, natomiast stanowią wspaniały dodatek do sosów. W Anglii, gdzie sherry stała się narodowym napojem, słodkie sherry podaje się do deserów. Na bazie sherry destyluje się sławną hiszpańską brandy przez wielu znawców stawianą wyżej od najlepszych koniaków francuskich. Pionierami produkcji brandy byli Anglicy, którzy w XVII w. licznie osiedli w rejonie Kadyksu.

Współrzędne geograficzne Kadyks
Latitude: N 36° 31’ 37" (36.5270612), Longitude: W 6° 17’ 19" (-6.2885962)

Kadyks na forum

  • tomek
    tomek

    Byłem i widziałem - przepięknie tam jest skalisty brzegi przepiękne widoki, naprawdę niezapomniane mam widoki z pobytu w Kadyks, a dokładniej w okolicy Kadyks. Wysoka skalista linia brzegowa umożliwia zrobienie przepięknych fotografi.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]