Sewilla

Sevilla to stolica i główne miasto Andaluzji, stanowi ośrodek administracyjny prowincji Sevilla, jest czwartym pod względem wielkości miastem Hiszpanii. Leży nad rzeką Gwadalkiwir, połączone żeglownymi kanałami z Atlantykiem. Uchodzi za stolicę andaluzyjskiego folkloru flamenco. Od wieków opiewali ją poeci i artyści. W Sewilli rozgrywa się dramat Don Juana, ginie bohaterka opery Bizeta piękna Carmen, uwodzi kobiety Cyrulik Sewilski. Tu Cervantes napisał powieść o Don Kichocie, dobrym rycerzu z La Manczy, w tym mieście urodził się Diego Rodriguez de Silva Velazquez i Bartolome Esteban Murillo, tu tworzyli Jose de Ribera i Francisco de Zurbaran.

Początków miasta należy szukać w epoce kolonizacji fenickiej w VIII w. pne. Podbił Sewillę Juliusz Cezar i w 45 r. pne pod nazwą Hispalis zrobił z niej stolicę Betycji. Należała później do Wandalów i Wizygotów, ale dopiero podbój arabski wyrył piętno niezatarte na wyglądzie i charakterze miasta. Będąc po Kordowie stolicą arabskiej Andaluzji, należała do najbogatszych miast ówczesnej Europy. Szczyt świetności przypadł na X w. - okres powszechnego pokoju, dobrobytu, rozkwitu sztuk i nauk. Rekonkwista oddała ją w ręce Hiszpanów w 1248 r. Inkwizycja zniszczyła bezcenne zbiory manuskryptów, zamknięto szkoły i uniwersytet, muzułmańska ludność opuściła miasto. Ale wkrótce Sewilla stała się drugą stolicą królestwa Kastylii, od XVI w. - stolicą Nowego Świata. Stąd biegły wszystkie nici kierujące podbojem i eksploatacją imperium.

Lato w Sewilli
Lato w Sewilli
Latem w Sewilli panują niesamowite upały, często przekraczające 40 stopni Celsjusza. W tym okresie miasto sprawia wrażenie wyludnionego.

Okres prosperity zaznaczył się w wyglądzie miasta szeregiem monumentalnych budowli. Na miejscu zburzonego meczetu zbudowano gotycką katedrę, czwartą co do wielkości świątynię chrześcijańską świata (116 m dług., 76 m szer.), po św. Piotrze w Rzymie, św. Pawle w Londynie i św. Patryku w Nowym Jorku. Na uwagę zasługują wspaniale rzeźbione stalle gotyckie, Kaplica Królewska, zakrystia i skarbiec wypełniony złotymi naczyniami, bezcennymi ornatami i obrazami największych mistrzów hiszpańskich. W katedrze wznosi się ogromny sarkofag kryjący doczesne szczątki Krzysztofa Kolumba. Obok wspaniały grobowiec zdobywcy Meksyku, Hernana Cortesa. Obok katedry wznosi się 97-metrowa wieża La Giralda - symbol miasta minaret meczetu zbudowanego na rzymskich fundamentach, przebudowany w zdumiewającej mieszaninie stylów. Ze szczytu rozległa panorama miasta i zachwycająca perspektywa Patio de los Naranjos obok katedry, Pomarańczowego Podwórca reprodukowanego na tysiącach pocztówek. Jak w każdym mieście arabskim, także i w Sewilli wznosi się palac-zamek Alkazar. Wielokrotnie przebudowywany, jest harmonijnym połączeniem stylów mudejar i plateresko. Wspaniale zdobione sale i dziedzińce; zwraca uwagę Podwórzec Dziewcząt i Podwórzec Lalek. Alkazar otaczają rozległe ogrody. Obok rozciąga się Barrio de Santa Cruz, stara dzielnica (dawne ghetto), pokryty kwiatami po same dachy domów labirynt wąskich uliczek i miniaturowych placyków, gdzie dawniej grywano wieczorami komedie. Jeden z pałacyków tej dzielnicy mieści niezwykłe muzeum: Hospicio de Venerables Sacerdotes y Museo de la Semana Santa (Dom Przewielebnych Kapłanów i Muzeum Świętego Tygodnia). Przechowuje się tam akcesoria towarzyszące procesjom wielkotygodniowym; uczestniczące w nich bractwa rywalizują od wieków wystawnością strojów i wspaniałością wotów, posągów i innych akcesoriów. Skarbem muzeum jest płacząca brylantowymi łzami Madonna La Macarena o twarzy ślicznej andaluzyjskiej dziewczyny, chyba najpiękniejsza Madonna świata. Złota Wieża nad brzegiem Gwadalkwiwiru służyła przez wieki za skarbiec przechowy-wujący transporty amerykańskiego złota. Pałace, w których zatrzymywali się podczas pobytu w mieście członkowie magnackich rodów Andaluzji, należą do pomników architektury, zwłaszcza Casa de Pilatos (Dom Piłata), zbudowany w XV w. przez Don Fadrique de Ribera, pierwszego markiza Tarify i Casa de las Duenas (Pałac Pań), rodowa siedziba książąt de Alba. Museo Municipal de Bellas Artes (Miejskie Muzeum Sztuk Pięknych) uważane jest za drugą co do ważności pinakotekę Hiszpanii. Szczególnie bogate są tu zbiory Murilla i Zurbarana.

Najpiękniejsze zaułki Sewilli
Najpiękniejsze zaułki miasta można oglądać z Giraldy, głównego minaretu starego meczetu, dawny pałac królewski Alkazar, Katedra de Santa María najwspanialszy gotycki kościół na świecie, Torre

Sewilla uwielbia zabawy i życie toczy się tu głównie na ulicach. Wieczorem na małej uliczce Sierpes w centrum miasta przejść trudno nie potrącając przechodniów; tłumy gromadzą się w Ogrodach Marii Luizy i na półkolistym placu przed Uniwersytetem, zwanym Plaża de Espańa, z ogromną barwną fontanną pośrodku i mozaikami przedstawiającymi sceny z historii Hiszpanii na ścianach uniwersytetu. Ale zabawa osiąga szczyt w okresie Ferii Kwietniowej sławnej na całym świecie. Trwa ona przez tydzień i zaczyna się mniej więcej w dwa tygodnie po Wielkanocy. Tę znów poprzedzają obchody Wielkiego Tygodnia z niekończącymi się procesjami i nabożeństwami. Choć o religijności Andaluzyjczyków nawet Hiszpanie mówią sceptycznie, widząc w niej tylko formę i zamiłowanie do teatralnych obrzędów, procesje te robią potężne wrażenie. Niekończące się szeregi zakapturzonych członków bractw religijnych z pochodniami i gromnicami, rytmiczny, rozkołysany krok setek tragarzy niosących na grubych belkach ważące czasem parę ton pasos, bicie dzwonów i głuchy huk bębnów, wybiegająca nagle z tłumu dramatyczna saeta, religijna pieśń podchwytywana przez wiernych, krzyże i ciężkie głazy niesione przez pielgrzymów.. niezapomniane, groźne chwilami widowisko. Feria Kwietniowa jest zupełnie inna. Na siedem dni miasto ogarnia szał. Praca, dom, obowiązki, nauka w kąt. Kto żyw, stroi się w narodowe stroje andaluzyjskie - nawet dzieci, nawet niemowlęta w wózkach - i o zachodzie słońca wyrusza na tereny specjalnie na ten cel przeznaczone, by bawić się do białego rana. Tereny Ferii zabudowane są drewnianymi pawilonami, które dzierżawią wybitni mieszkańcy miasta, zdobią w najwymyślniejszy sposób, by tam przyjmować przyjaciół, tańczyć flamenco, pić wino. Wszystko to odbywa się publicznie; zwarty tłum przelewa się uliczkami, podziwia dekorację, oklaskuje tancerki i rusza dalej. Olbrzymie restauracje i winiarnia, kręgi taneczne, wesołe miasteczka, co wieczór goszczą parę set tysięcy ludzi, którzy bawią się wszędzie, w przygodnie tworzących się kręgach, do upadłego.

Ten kto nie widział Sewilli, nie widział jeszcze nic cudownego - tak mówi się w stolicy Andaluzji, w której Kolumb przygotowywał się do swej podróży w nieznane. Miasto można zaliczyć do jednych z cieplejszych miast Hiszpanii, 4 sierpnia 1881 roku temperatura osiągnęła 50°C. Jest to prawdopodobnie najwyższa temperatura w całej historii dla Hiszpanii i Europy.

Współrzędne geograficzne Sewilla
Latitude: N 37° 23’ 21" (37.3890924), Longitude: W 5° 59’ 04" (-5.9844589)

Sewilla na forum

  • motonita
    motonita

    Motocyklem wyjazd do Hiszpani to super sprawa i niezapomniane przeżycie, oczywiście wszystko zależy jakim motocyklem jedziesz? Ja dużo podróżowałem motocyklem enduro i powiem ci że wszystko było fajnie dopóki po latach z czasem nie dopadł mnie bóle reumatyczne. Jazda motocyklem po autostradach tyle godzin i na taką odległość to duże wyzwanie dla organizmu. Nawet dobre ciuchy motocyklowego nie zapewnia 100% bezpieczeństwa. Ja jeździłem w otwartym kasku i teraz odczuwam tego skutki. Nie mniej bardzo polecam taką wyprawę motocyklową po Hiszpani - można dużo zobaczyć i o wiele więcej się pamięta z takiej podróży !

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]