Aragonia

Aragonia jest autonomiczną wspólnotą i zarazem potężnym regionem historycznym znajdującym się w północno-wschodniej cześci Hiszpanii. Region ten obejmuje środkową część biegu Ebro. Pełna nazwa hiszpańska brzmi Comunidad Autónoma de Aragón. Wspaniała przeszłość historyczna Aragonii, będącej już w I w. pne jedną z rzymskich prowincji, stoi w jaskrawym kontraście z dzisiejszym obliczem. Ziemie te wchodziły w skład królestwa Wizygotów, następnie były częścią kalifatu kordowańskiego, później samodzielnym królestwem muzułmańskim. W X w. na pograniczu ówczesnej Marchii Hiszpańskiej obejmującej tereny między dolnym Ebro i Pirenejami, usamodzielniło się Hrabstwo Aragonii, które w 1035 r. połączyło się z Nawarrą i utworzyło Królestwo Aragonii. Władcy jego odegrali ważną rolę w dziejach rekonkwisty. Ich celem było opanowanie zachodniej części Morza Śródziemnego, czego dokonali w XIV w. zdobywając wschodnie wybrzeże Hiszpanii, Baleary, i całe południowe Włochy z Sycylią. W 1479 r. małżeństwo Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastylijskiej zakończyło proces jednoczenia kraju.

Pod względem politycznym i historycznym Aragonia jest ściśle związana z Katalonią, z którą w średniowieczu tworzyła ścisłą unię o zasięgu wpływów sięgającym Aten. Jednak używa się tu raczej języka kastylijskiego niż katalońskiego. Obszar ten, otoczony ze wszystkich stron górami, zawsze zachowywał własną tożsamość oraz, tak jak Baskowie, tradycyjne fueros. Mieszkańcy współczesnej autonomii, obejmującej prowincje Saragossa, Teruel i Huesca, swymi zapatrywaniami politycznymi wyraźnie różnią się od większości obywateli Hiszpanii, zwłaszcza tych z rolniczego południa, gdzie leży Teruel, najsłabiej zaludniony region kraju. Przybywając z Katalonii lub Kraju Basków, łatwo zauważyć, że tempo życia w Aragonii jest znacznie wolniejsze.

Hiszpańskie Pireneje
Hiszpańskie Pireneje
Na teren Pirenejów prowadzi wiele tras. Do Jaca i Ordesa najprościej dostać się przez Huesca, stolicę prowincji, której dodaje splendoru wspaniały zamek w Loarre i

Większość turystów przyciągają do Aragonii Pireneje ich piękne doliny, stare wioski i szlaki piesze. W wielu miejscach góry są zupełnie dziewicze i dużo mniej skomercjalizowane niż po stronie francuskiej. Zachwycającym ich fragmentem jest Parąue Nacional de Ordesa z wieloma kanionami, wodospadami i szczytami. Pirenejskie wioski Aragonii słyną z romańskiej architektury. W Jaca znajduje się najstarsza romańska katedra w kraju. Najciekawsze zabytki centralnej i południowej Aragonii - kościoły, wieże i dwory zbudowane przez muzułmańskich mistrzów we wczesnych latach rządów chrześcijańskich.

Pejzaże Aragonii
Aragonia może się pochwalić niesamowitymi krajobrazami jakie oferuje przybyłym turystą. Ten region Hiszpanii jest szczególnie górzysty. Przebiega tędy również rzeka Ebro.

Zaragoza (Saragossa), stolica Aragonii i jedyne większe miasto, szczyci się znakomitym pałacem Aljaferia, który jest najbardziej widowiskowym mauretańskim zabytkiem, oczywiście oprócz budowli w Andaluzji. Architekturą mauretańską szczyci się wiele innych mniejszych miast, zwłaszcza Tarazona, Calatayud, przede wszystkim, Teruel, stolica południowej prowincji o tej samej nazwie. W południowej Aragonii na uwagę zasługują dwa górzyste regiony. Na zachód od Teruel ciągną się Montes Universales, tworząc granicę z prowincją Cuenca. Przecina je kilka nadzwyczajnych szos i szlaków pieszych, szczególnie w okolicach otoczonej murami wioski Albarracin. Na wschodzie leży odosobniony region El Maestrazgo, dziki, z ciemnymi szczytami i wąwozami, którego wioski zdają się być odcięte od cywilizacji.

Dzisiejsza Aragonia zajmuje obszar 48 tys. km między południowymi zboczami Pirenejów a północnymi stokami Gór Iberyjskich, przecięta z zachodu na wschód środkowym biegiem Ebro. Słabo zaludniona, o klimacie niesprzyjającym rolnictwu, które prosperuje jedynie w dolinach rzecznych i na terenach nawodnionych. Aragonia graniczy na północy z Francją, na wschodzie z Katalonią, na południu z Walencją, a na zachodzie z Kastylią-La Manchą, Kastylią-León, La Rioja i Nawarrą. Składa się z trzech prowincji Saragossa, Huesca i Teruel oraz 33 comarcas.

Aragonia na forum

  • Brak rozmów na temat Aragonia.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]