Saragossa

Saragossa to ciekawe, sympatyczne miasto, które z niezwykłym wdziękiem wchłonęło swoje szybko rozwijające się przedmieścia. W każdym razie w centrum czuje się atmosferę dostojeństwa, którą tworzą szerokie, współczesne bulwary, stylizowane sklepy oraz eleganckie restauracje. Miasto ma piękny mauretański zabytek, Aljaferia, i zachwycającą bazylikę poświęconą jednej z najsłynniejszych ikon Hiszpanii, Nuestra Seńora del Pilar. Założona przez Rzymian w I w. pne. pod nazwą Caesarea Augusta, była stolicą królestwa muzułmańskiego, a od 1118 r. stolicą Królestwa Aragonii. Położona nad Ebro, na połowie drogi między Madrytem a Barceloną, weszła do historii wsławiona niezłomną obroną podczas inwazji francuskiej, opisaną m.in. na kartach Popiołów Żeromskiego i Huraganu Gąsiorowskiego. Dziś jest miastem półmilionowym, stare dzielnice nad Ebro i Huervą są otoczone przez nowoczesne osiedla i dzielnice przemysłowe (przemysł rolny, włókienniczy, fabryki wagonów).

Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest Bosilica del Pilar wzniesiona w XVII i XVIII w. w stylu barokowym tam, gdzie według podań stało najstarsze w Hiszpanii sanktuarium zbudowane przez Apostoła Jakuba i jego uczniów; miało to być miejsce wskazane osobiście przez Marię, która przybyła do Saragossy w 40 r. ne. W bazylice, ozdobionej freskami Gonzalez Velazqueza, Bayeu i Goyi, szczególną admiracją otaczany jest posążek Nuestra Seńora del Pilar, popularnie nazywanej Pilarica. Imponujący gotycki gmach katedry zwanej Seo, wzniesiono w XIV w. (bogaty skarbiec i kolekcja arrasów). Do najstarszych zabytków należy arabski pałac Aljaferia (XI w.); urodziła się w nim Infantka Izabela, późniejsza królowa Portugalii, obwołana świętą. Renesansowe gmachy giełdy (Lonja), Palacio de la Audiencia i Palacio de los Condes de Argillo, rzymskie (partiami) mury obronne i strzegące ich wieże - to dalsze wartościowe zabytki miasta. W odległości 10 km na wschód od Saragossy, nad brzegiem Ebro wznosi się piękny barokowy klasztor zwany Cartuja Baja, ozdobiony freskami Bayeu.

Nuestra Seniora del Pilar
Nuestra Seniora del Pilar
Bazylika w Saragossie znajduje się tuż nad rzeką Ebro. Zaliczana jest do najwspanialszych hiszpańskich kościołów. jej rozmiar to 130 m długości i 65 m szerokości.

Obecna nazwa miasta pochodzi od łacińskiego Caesaraugusta, po zdobyciu miasta w VIII w. Maurowie przekształcili ją na Medina Albaida Sarakosta, a Hiszpanie po odbiciu miasta zmodyfikowali na Zaragoza (w języku kastylijskim i aragońskim).

Centrum miasta Saragossa
Saragossa to wielkie nowoczesne miasto, które szybko wchłonęło przedmieścia. Wysokiej klasy zabytki i muzea rozproszone są na dużej przestrzeni. Warto tu zobaczyć: katedrę La Seo,

Miejskie fiesty ku czci Nuestra Seńora del Pilar, odbywają się w drugim tygodniu października i zasługują, by zaplanować pobyt w tym okresie, oczywiście, jeśli uda się zorganizować nocleg. Odbywają się wtedy procesje kościelne (głównie 12. X.), natomiast rada miejska oferuje bogaty program imprez kulturalnych, w tym koncerty najlepszych zespołów rockowych, jazzowych, ludowych, corridy i tradycyjne tańce jota.

Współrzędne geograficzne Saragossa
Latitude: N 41° 38’ 56" (41.6488226), Longitude: W 0° 53’ 21" (-0.8890853)

Saragossa na forum

  • joanna
    joanna

    Moim marzeniem jest spędzić tam choć 3-4 dni wakacji.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]