Asturia

Gdyby w roku 712 Arabowie nie zniechęcili się surowym, deszczowym klimatem północnych wybrzeży i gdyby nie zostawili w górskich komyszach niedobitków chrześcijańskich oddziałów - nie wiadomo, jak wyglądałaby następnie historia Półwyspu Iberyjskiego, a może i zachodniej Europy... Owe niedobitki Asturów stworzyły bowiem wkrótce własne chrześcijańskie państwo, zwane od 757 r. Królestwem Oviedo.

Już w 718 r. legendarne zwycięstwo chrześcijan pod Covadonga (31 baronów ze swymi pocztami zatrzymało pochód 400 tys. Maurów) stało się początkiem rekonkwisty. Stopniowo granice królestwa przesuwały się na południe, w X w. stolicę przeniesiono do León, które dało nazwę nowemu królestwu, obejmującemu cały północny zachód półwyspu. Tereny na południe od Gór Kantabryjskich kolonizowane były już przez Rzymian; wiodła nimi następnie Droga św. Jakuba, a pogranicza strzegły liczne zamki - castillos; przejmowały one stopniowo wiodącą rolę w organizacji państwowej. Wreszcie królestwo Kastylii oderwało się od León, ogłosiło niezależność, a następnie podporządkowało sobie ziemie dawnych suwerenów (1230 r.).

Asturia
Asturia
Asturia znajduje się w północnej części Hiszpanii nad Zatoką Biskajską. Większą część powierzchni Asturii zajmują Góry Kantabryjskie - Torre de Cerredo a na północy wąski

Dzisiejsza Asturia liczy 11 tys. km2 i należy do najbardziej uprzemysłowionych regionów Hiszpanii. Olbrzymie zasoby węgla kamiennego. rozwinięte górnictwo i przemysł metalurgiczny w regionie Oviedo i Aviles. Terytorium Leónu (15 tys. km2) pokrywa się niemal z granicami dawnego królestwa; północ jest górzysta, południe to bezkresna równina, sucha i jałowa.

Miasto Asturia
Asturia znajduje się w północnej cześć Hiszpanii. Stanowi wspólnotę autonomiczną miast Avilés, Cangas de Onís, Cangas del Narcea, Grado, Langreo, Mieres, Villaviciosa i Llanes wchodzących

Wybrzeże Asturyjskie nad Zatoką Biskajską liczy 270 km między ujściem rzek Deva i Eo; wysokie i poszarpane, poprzecinane głębokimi estuariami rzek, ma wiele pięknych i popularnych plaż. Najważniejszymi portami tego odcinka są Villaviciosa, Gijón Aviles.

Asturia na forum

  • Brak rozmów na temat Asturia.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]