Baleary

Archipelag na Morzu Śródziemnym składający się z pięciu większych wysp - Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera i Cabrera -oraz wielu małych wysepek o łącznej powierzchni 6 014 km2. Największy w Europie i jeden z największych na świecie ośrodków turystycznych. Cztery największe z Wysp Balearskich Ibiza, Formentera, Majorka i Minorka różnią się od kontynentalnej części Hiszpanii, a przy tym każda z nich ma swój własny odmienny charakter.

Położony w zachodniej części Morza Śródziemnego w odległości ok. 250 km od wybrzeży Hiszpanii, 520 km od Marsylii i 300 km od Algieru, archipelag rozciąga się wzdłuż linii północny wschód - południowy zachód. Jako znakomity punkt strategiczny, był od tysiącleci obiektem zainteresowania niemal wszystkich ludów zamieszkujących wybrzeża Morza Śródziemnego. Kolonizowali go Chaldejczycy, Egipcjanie, Fenicjanie, Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie, Wandale, Bizantyjczycy, wreszcie Arabowie, którzy założyli tam królestwo trwające od VIII do XIII w. W 1229 r. król Aragonii, Don Jaime I zdobył Majorkę, w sześć lat później jego wódz Guillermo de Montgri - Ibizę. Najdłużej bronili się Maurowie na Minorce, wcielonej do korony aragońskiej dopiero za panowania Alfonso III w 1287 r. W połowie XIV w. Baleary ogłosiły się niezależnym królestwem, później przez wiele wieków stanowiły gniazdo pirackie, zwłaszcza Ibiza, gdzie do dziś stoi pomnik z jedyną w swoim rodzaju inskrypcją: Ibiza swoim piratom. Już w XIX w. łagodny klimat Majorki przywabiał turystów z całej Europy. Do najsłynniejszych z nich należał Fryderyk Chopin, który spędził szereg tygodni na Majorce wraz z George Sand na przełomie 1838 i 1839 r. Klimat wysp - śródziemnomorski - z ciepłą, deszczową zimą (średnia temperatura lutego 9°C) i latem upalnym, lecz łagodzonym stałą bryzą od morza (średnia temperatura sierpnia 26,3°C), w połączeniu ze wspaniałą roślinnością, tworzy z Balearów uprzywilejowany zakątek Europy. Deszcz pada tu przeciętnie w ciągu 66 dni w roku, śniegu nie widuje się nigdy, liczba dni słonecznych przekracza 280 rocznie.
Ibiza, należąca bezsprzecznie do najmodniejszych kurortów europejskich, jest niepowtarzalna ulice tutejszych miast są pełne życia, a na wciąż zmieniającą się populację letnią składają się chyba wszyscy hiszpańscy birbanci, od Sewilli po Barcelonę. Można się tam dobrze zabawić.

Przepiękne laguny Balearów
Przepiękne laguny Balearów
Baleary cieszą się każdego roku uznaniem wielu tysięcy turystów z całego świata. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to jeden z piękniejszych regionów Hiszpanii.

Formentera to mała, trochę osamotniona wysepka, jakby plaża Ibizy, choć stara się zaprezentować jako miejsce dla poszukujących samotności artystów i oraz turystów wtajemniczonych. Majorka, największa i najbardziej znana z Wysp Balearskich, również próbuje udowodnić, że wbrew powszechnemu wyobrażeniu ma do zaoferowania nie tylko słońce, alkohol i eleganckie hotele. W rzeczywistości wszystkie te stereotypy potwierdzają się, odnosi się to szczególnie do megakurortów w Zatoce Palmy, choć oczywiście są tu także góry, ruchliwe porty rybackie, piękne zatoczki oraz Palma, jedyne prawdziwe miasto na Balearach.

Hiszpańskie Baleary
Cztery największe z Wysp Balearskich Ibiza, Formentera, Majorka i Minorka różnią się od kontynentalnej części Hiszpanii, a przy tym każda z nich ma swój własny

Majorka to właściwie jedyna wyspa, na którą przyjeżdża się nie tylko z powodu plaż i życia nocnego, ale również po to by zwiedzać, wędrować, podróżować. Natomiast w położonej bardziej na wschodzie Minorce klientela nie jest tak liczna, a przygnębiające nowoczesne kurorty znajdują się w bezpiecznej odległości od stolicy Maó oraz Ciutadello, dwóch głównych miast wyspy. Ponadto jest tu jeszcze jedenaście innych wysepek, z których wszystkie to nie zamieszkane skały. Jeśli wybierać się na nie, to tylko na jednodniową wycieczkę z jednej z głównych wysp.

Na wyspy łatwo dostać się z północy Europy. Poza sezonem ceny lotów czarterowych i wczasów są niewiarygodnie niskie. Samoloty czarterowe odlatują również z kontynentalnej części Hiszpanii ale, w co może trudno uwierzyć, są one często równie drogie, a czasami nawet droższe. Promy, które odpływają z Barcelony, Walencji i Denii (a także z Marsylii), choć tańsze są i tak dość drogie, jeśli wziąć pod uwagę odległość. Wysokie stawki obowiązują również na promach pływających między wyspami z Ibizy na Majorkę, czy nawet z Majorki na Minorkę, bardziej opłaci się lecieć samolotem.

Wysokie koszty i nadmierny popyt są spowodowane tym, że Baleary to wyspy wypoczynkowe. Mają rozwinięty przemysł turystyczny nastawiony przede wszystkim na gości zagranicznych, więc ceny za noclegi są tu o wiele wyższe niż w kontynentalnej części Hiszpanii. Od połowy czerwca do połowy września bardzo trudno o wolny pokój. Jeśli ktoś wybiera się o tej porze, a nie bawi go spanie pod namiotem, powinien pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji. W sezonie mogą być kłopoty także z wynajęciem samochodu. Na wyspach nieźle sprawdza się skuter, ale należy sprawdzić, czy polisa ubezpieczeniowa na pewno uwzględnia kradzież i wypadki. Aby uniknąć tego ostatniego, najlepiej zostawić gdzieś większość bagażu jazda z plecakiem jest równie wyczerpująca co niebezpieczna.

Zgodnie z powszechną tendencją również na Balerach odżyły miejscowe dialekty. Na wyspach mówi się po katalońsku, który przyjął się tu po podboju wyspy w XIII w. przez połączone siły katalorisko-aragońskie. Na każdej z trzech głównych wysp mówi się trochę innym dialektem i wielu mieszkańców Balearów reaguje z niechęcią na stwierdzenie, że mówią po katalońsku. Przyjezdnych myli to, że większość nazw ulic i miejscowości to nazwy katalońskie, które różnią się od nazw na mapach, podanych niemal zawsze w wersji kastylijskiej. Należy zwrócić uwagę, że stolica Minorki nazywana jest obecnie Maó, a nie Mahoń, natomiast wyspa i miasto Ibiza to Eivissa. Jednak w mowie dominuje język kastylijski, a poza tym w Hiszpanii nie brak ludzi doskonale mówiących po angielsku czy francusku. W tym rozdziale podajemy katalońskie nazwy miejscowości, plaż i ulic, a w nawiasie, tam gdzie to może okazać się przydatne, kastylijskie.

Baleary na forum

  • tomek i gośka
    tomek i gośka

    proszę powiedzcie mi czy jakieś biuro podróży oferuje wyjazdy na święta wielkanocne do Hiszpani. interesuje mnie spędzenie w Hiszpani świat wielkanocnych, gdzieś nad morzem albo oceanem. Zamiast siedzieć przy stole postanowiliśmy wyjechać właśnie gdzieś a ostatnio w telewizji podawali że w Hiszpani jest aktualnie bardzo gorąco jak na te porę roku. Może ktoś z was polecić mi mógł by jakieś biuro podróży z oferta last minute?

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]