Majorka

Hiszpańska Mallorca gdzie na niektórych odcinkach wybrzeża tłoczą się luksusowe hotele i sklepy, poprzecinane dwupasmowymi drogami prowadzącymi do innych sklepów i hoteli. Majorka ma kształt rombu o przekątnych ok 100 km od północnego wschodu i południowego zachodu w jej wybrzeża wcinają się rozległe zatoki i laguny. Nad południową częścią leży stolica wyspy i całej prowincji Baleary - miasto Palma de Mailorca. Ale nawet po wielu latach intensywnej urbanizacji zabudowania skupiają się na zaskakująco niewielkich obszarach obejmują przede wszystkim Zatokę Palmy, 40 kilometrowy pas nadbrzeżny w rejonie stolicy.

Zupełnie inny charakter ma wybrzeże na północy i na wschodzie. W małych zatoczkach są wspaniałe plaże, i w ogóle cała kraina odznacza się niezwykłym pięknem i urozmaiceniem. To właśnie ona zwabiła na Majorkę pierwszych turystów: w XIX w. członków rodu Habsburgów, a później George Sand i Fryderyka Chopina, i to ona sprawia, że dla wielu ludzi Majorka jest ulubioną spośród Wysp Balearskich.

Majorka
Majorka
Skaliste wybrzeże wyspy Majorka, jej plaże od 2004 roku otrzymują oznakę Błękitnej Flagi, przyciągając tym samym tłumy turystów. Zaznaczyć należy że ponad 90% mieszkańców wyspy

Mniej znane są skarby archeologiczne wyspy. Jaskinie Son Matge, w pobliżu Vall demossy, są najstarszym odkrytym siedliskiem ludzkim na Balearach, a plemiona z kultury pucharowej pozostawiły na wyspie zabytki, zwłaszcza kamienne stożki wznoszone na miejscach pochówku i proste kamienne ołtarze podobne do tych, które znajdują się w prehistorycznych wioskach Ses Paisses w pobliżu Arta i Capicorp Vell, przy drodze do Cala Pi, 12 km na południe od Llucmajor. W roku 2004 33 plaże Majorki uzyskały Błękitną Flagę. Obecnie 90% dochodu wyspy pochodzi z turystyki. Z tego też powodu wybrzeża przekształciły się dziś w jeden nieprzerwany pas plaż, otoczonych pięknymi białymi wieżami i pawilonami hoteli oraz prywatnych rezydencji.

Mallorca - Wakacje 2012 (Majorka)
Majorka cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów z całego świata. bardzo dobrze przygotowana baza hotelowa, restauracje i dyskoteki co roku przyciągają miliony turystów z całego

Palma De Mallorca rozciąga się na przestrzeni 20 km nad brzegiem półkolistej zatoki Bahia de Palma. Zachowało się tutaj wiele zabytków z czasów arabskich: Palacio de Almudaina, dawna rezydencja królów arabskich, a następnie władców balearskich, łaźnie arabskie oraz wiele starych zaułków. Z nowszych czasów pochodzi gmach giełdy, gotycki z XV w. i Consulado del Mar, barokowy z XVII w. W tej samej epoce powstał gmach ratusza (Ayuntamiento), liczne pałace i kościoły. Do najstarszych zabytków należy katedra gotycka z XIII w. oraz bazylika i klasztor franciszkanów z XIV w. z barokową fasadą. Dużą atrakcją dla turystów jest Pueblo Espańol, rozległy skansen zabudowany budynkami typowymi dla różnych regionów Hiszpanii.

Współrzędne geograficzne Majorka
Latitude: N 39° 41’ 43" (39.6952629), Longitude: E 3° 01’ 03" (3.01757120)

Majorka na forum

  • Klaudia
    Klaudia

    Wakacje a w zasadzie to nasz urlop w 2015 roku spędziliśmy właśnie na Majorce w Hiszpanii a dokładniej to na Hiszpańskich Balearach bo jak wiecie to wyspa w okolicy Hiszpanii. Generalnie bardzo miło byliśmy zaskoczeni. Cały pobyt wykupiony mieliśmy w wielkim resorcie turystycznym - nazwy nie pamiętam, ale było to jakoś Inturotel Hotels and Resorts coś tam coś. Generalnie dużo zabawy, animatorzy i instruktorzy - atmosfera bardzo luźna coś tak tu http://www.smiesznefilmy.net/pan-z-brzuszkiem-na-aerobiku do wyboru aerobik albo aqua-aerobik, nurkowanie z instruktorem czy też kurs windsurfingu wszystko do wyboru do koloru. Wielu młodych ludzi bo średnia wieku to około 30 lat, aczkolwiek wiele rodzin z dziećmi również spotykaliśmy. Głównie to jednak bogacze spędzający wakacje na Balearach widać to op kasie spływającej po ścianach i sufitach. Generalnie na kieszeń turysty z Polski jest drogo nie ma co ukrywać. Jednak było to moje najlepsze wakacje w życiu, jeśli ktoś z was ma okazję wyjechać na urlop do Hiszpanii na Majorkę niech się ani chwili nie zastanawia. Taki wyjazd pamięta się całe życie. Nasz pobyt trwał około 2 tygodnie, pojechaliśmy z niemieckiego biura podróży w ofercie all inclusive, szybka decyzja i trafiła się okazja last minute. Majorka jest przepiękna, to istny raj na ziemi. Skaliste wybrzeże wyspy przepiękne widoki. Nie sposób się nudzić. Polecam!

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]