Minorka

Minorka to druga co do wielkości wyspa Balearów, ma najwięcej pozostałości prehistorycznych: charakterystycznym elementem krajobrazu są nieforemne obiekty kamienne. Przemysł turystyczny nie wtargnął jeszcze do wszystkich zatoczek i plaż. Uchroniły się przed nim również dwa miasta, Maó na wschodzie i Ciutadella na zachodzie zachowały one atmosferę sprzed dwóch czy nawet trzech wieków. Najdalej na północny wschód wysunięta z archipelagu, liczy 689 km2, odległa o 45 km od wybrzeży Majorki i 225 km od Hiszpanii. Środek wydłużonej wyspy zajmuje równoleżnikowy łańcuch gór sięgający 350 m npm.

Minorka ma kształt bumerangu, rozciągającego się od ogromnego naturalnego portu Maó na wschodzie do mniejszego portu Ciutadelli na wschodzie. Komunikacja autobusowa jest raczej słabo rozwinięta i ogranicza się niemal wyłącznie do głównej drogi między tymi dwiema miejscowościami, z nielicznymi odgałęzieniami w kierunku większych kurortów. Aby dostać się do którejkolwiek z atrakcyjniejszych plaż, niezbędny jest własny środek lokomocji.

Wyspa Minorka na Balearach
Wyspa Minorka na Balearach
Hiszpańska wyspa znajdująca się na Morzu Śródziemnym, druga pod względem wielkości w Archipelagu Balearów. Minorka słynie ze wspaniałych, unikatowych w swej klasie megalitów takich jak

Do bardziej odludnych plaż trzeba będzie prawdopodobnie jechać drogami przeznaczonymi chyba wyłącznie dla pojazdów z napędem na cztery koła, a wiatr, który jest bardzo pomocny, gdy wieje w plecy, nastręcza poważnych kłopotów, gdy dmucha motorowerzyście w twarz. Ceny noclegów kształtują się powyżej faktycznej ich wartości, a poza większymi miejscowościami i kurortami nadmorskimi trudno cokolwiek znaleźć. Gdy trafi się na coś sensownego, nie należy z tego pochopnie rezygnować. W sierpniu konieczne są wcześniejsze rezerwacje.

Wyspa Minorka
Piękne plaże Minorki, wyspy znajdującej się w Archipelagu morza Śródziemnego w Hiszpanii. Oprócz Majorki, jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Hiszpanii.

Kilka zabytków architektury barokowej, willa admirała Nelsona, na poszarpanym wybrzeżu północnym niewielkie, piękne plaże. Na zachodnim krańcu wyspy leży drugie większe miasto Minorki - Ciudadela stolica diecezji Minorka z gotycką katedrą z XIV w. oraz dawnym Alkazarem arabskim, siedzibą władz miejskich. W czerwcu Ciudadela jest widownią wielkiej Feria de San Juan uznanej za święto o randze narodowej z licznymi procesjami, kawalkadami, widowiskami plenerowymi i zawodami sportowymi przeciągającymi tysiące turystów.

Maó - największe miasto i zarazem stolica Minorki, weszło do historii kulinarnej jako miejsce, gdzie wynaleziono majonez, choć dziś może trudno w to uwierzyć, ponieważ większość restauracji specjalizuje się w tradycyjnych daniach hiszpańskich i włoskich. W centrum miasta, przy Płaca Bastiu, w pobliżu jedynej zachowanej bramy, Sant Roc, znajdują się przyjemne bary i restauracje, można w nich dostać tanie, choć niezbyt wyszukane potrawy.

Współrzędne geograficzne Minorka
Latitude: N 39° 56’ 59" (39.9496287), Longitude: E 4° 06’ 38" (4.1104449)

Minorka na forum

  • gosia i tomek
    gosia i tomek

    Bardzo was proszę o informacje o sprawdzonych ośrodkach lub chociaż plażach w Hiszpani gdzie można legalnie opałach się i najlepiej w ogóle przebywać nago. Podczas pobytu na wakacjach w Chorwacji sprubowalismy z mężem takiego sposobu spędzania wolnego czasu i bardzo nam się taka forma urlopowania spodobała. Żeby nie jeździć co roku do Chorwacji - postanowiliśmy poszukać inych alternetywnych miejsc gdzie nagość jest czymś zupełnie normalnym. Pytanie więc czy w Hiszpani można opałach się nago? czy istnieją ośrodki lub campingi przeznaczone dla naturystow? czy nagość jest tam jakimś dziwactwem? proszę o odpowiedź kogoś kto był i wie coś w tym temacie. Pozdrawiamy!

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]