Barwy i symbolika

Hiszpania jest barwnym krajem. Żółta ostra jak słońce i piasek, oraz czerwona intensywna jak płachta na byka jest hiszpańska flaga narodowa. Podobnie skrzy się cały kraj. Żółty i czerwony są także kolorami Katalonii. Widoczne są szczególnie wtedy, gdy przyozdobione miasto lub wieś oczekuje na festyn.

Obok barw narodowych w oczy rzucają się także te, będące symbolami Andaluzji - zielona i biała. Na południu najczęściej zwracają uwagę biało otynkowane domy, bardzo malowniczo wyglądające w tzw. Białych wsiach w okolicy Cadis. Mottem Andaluzji jest cytat z romancy Garcii Lorki: zieloną, chcę cię zieloną.

Czerwony - to ulubiony kolor Kraju Basków. Na czerwonym tle widnieje zielony x i biały krzyż. Flaga Galicji ma barwę białą z przeciągniętym przez nią błękitnym pasem. Polityczne znaczenie niebieskiego, którym dawniej określano zwolenników gen. Franco, dziś praktycznie zanikło. Natomiast symbolika czerwieni, oznaczającej obóz socjalistyczny i komunistyczny, jest nadal aktualna.

Generalnie w świadomości narodu zakorzenione są znaczenia poszczególnych kolorów (biały - niewinność, czerwony - miłość, zielony - nadzieja, czarny - żałoba i śmierć). Bierze się je pod uwagę przy wyborze ubrań i prezentów. Także przyporządkowanie koloru niebieskiego małym chłopcom, a różowego dziewczynkom jest szeroko rozpowszechnione.

Barwy i symbolika na forum

  • Brak rozmów na temat Barwy i symbolika.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]