Kwiaty

Obraz Matki Boskiej obramowany kwitnącymi roślinami doniczkowymi należy do najczęściej spotykanych motywów na kartkach pocztowych. W rzeczywistości wszędzie widoczne jest ścisłe powiązanie człowieka i kwiatów: podwórza i balkony obrośnięte są kwiatami, nie brak ich także na festynach. Na święto Bożego Ciała ulice w wielu miejscowościach przekształcają się w istne dywany kwiatów, po których kroczy procesja. W maju w andaluzyjskich miastach i wsiach organizowane są konkursy na najpiękniej ozdobione roślinnością podwórka. Tradycyjnie maj jest miesiącem oddawania czci Matce Boskiej. Jej statuetka w swoistego rodzaju namiocie z kwiatów przenoszona jest po kolei do każdej dzielnicy. Kwiecie stanowi także część prawie każdego stroju świątecznego, a szczególnie stroju tradycyjnego. Wplata się je we włosy lub nosi wczepione w dekolt sukni. Hiszpańskie słowo flor oznacza nie tylko kwiat, lecz także dziewictwo. W związku z tym panna młoda tradycyjnie niesie bukiet białych kwiatów pomarańczy.

Symbolika kwiatów i barw na obszarze całej Hiszpanii jest równoznaczna. Zakochani obdarowują się czerwonymi różami, szczególnie w dniu Św. Walentego, a w Katalonii 23 kwietnia w dniu Św. Jerzego (Sant Jordi). Wszędzie można wtedy spotkać stoiska z różami i z książkami, gdyż razem z kwiatem ukochanemu człowiekowi darowuje się również książki.

W Madrycie kwiaciarki, sprzedające fiołki, stały się bohaterkami piosenek i festynów. Przed Dniem Matki, który w Hiszpanii świętuje się 5 maja, na wielu rogach ulic rozkłada się stragany z kwiatami. Ale także przez cały rok kwiaciarki na wszystkich placach targowych oferują duży wybór kwiatów. Ulica Rambla de Sant Josep w Barcelonie stała się słynna jako Rambla de Les Flors - ulica kwiatów.

Kieszonkowa Encyklopedia Turysty

Kwiaty na forum

  • Brak rozmów na temat Kwiaty.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]