Obyczaje

Hiszpan jest z reguły zobowiązany dochowywać tradycyjnych obyczajów, które zarówno na wsi, jak i w mieście pielęgnuje się czy to kultywując święta, czy zachowując pewne wzorce w rodzinie. Taniec i śpiew prawie każdy Hiszpan ma we krwi. W ostatnim czasie znów sięgnięto do szaf po ludowe stroje i na nowo zwrócono się ku tradycyjnej muzyce i tańcom, przy czym nie ma to nic wspólnego z chęcią sprzedawania ich jako turystycznej atrakcji.

W całej Hiszpanii rozpowszechniony jest kult Matki Bożej, który ma najróżniejsze lokalne oblicza. Wiele wiosek ma swą własną Virgen (dziewica), która jak opiekuńcza bogini chroni rodziny przed złem. Liczni emigranci zabierają z sobą wizerunek Matki Boskiej, czczony w ich rodzinnej miejscowości. Naiwna pobożność, przesądy i obrządki przedchrześcijańskie, które żyją nadal w katolickim kalendarzu religijnym, np. sobótka 24 czerwca (Hogueras de San Juan), przemieszały się ze sobą.

Równie różnorodne korzenie mają widowiska dramatyczne, odgrywane podczas święta Semana Santa (Bożego Ciała) oraz w czasie lokalnych festynów ku czci patronów, połączonych z procesjami i walkami byków. Wiele osób właśnie w nich upatruje źródło, z którego czerpią siły duchowe, mimo rozpadu struktur rodzin miejskich. Ludność poszczególnych regionów w Hiszpanii kultywuje swe obyczaje w swoisty sposób. Ale jeden z nich, dzięki pośrednictwu telewizji rozpowszechniony jest w całym kraju. W chwili gdy zegar wybija ostatnie 12 sekund roku, cały naród zwraca swój wzrok na madrycką Puerta del Sol, aby wraz z dwunastoma uderzeniami dzwonów zjeść dwanaście winogron (comerse las uvas).

Kieszonkowa Encyklopedia Turysty

Obyczaje na forum

  • Jarosław
    Jarosław

    Bgordo para hoy! Woła sprzedawca losów na rogu ulicy, obiecując przechodniom, że kupując losy z pewnością wygrają nagrodę główną. Inni Cuponeros wykrzykują dwie ostatnie cyfry swych numerów losów, gdyż wielu przesądnych trzyma się kurczowo ciągle tych samych cyfr. Zakup losu należy do codzienego rytuału. Dwie loterie bezsprzecznie królują na liście popularności: Loteria organizacji niewidomych ONCE oraz państwowa Loteria Nacional. ONCE od ponad 50 lat stanowi jeden z elementów krajobrazu ulic. Czterdzieści tysięcy niewidomych i inych niepełnosprawnych sprzedaje w całym kraju losy i otrzymuje za swą pracę przyzwoite pensje. Organizacja, która przekształciła się w nowoczesne, wielkie przedsiębiorstwo. Kierownictwo organizacji złożone naturalnie także z ludzi niewidomych, dostarczyło prasie niejednej sensacji, inwestując w nieruchomości, banki i media.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]