Atak zimy w Hiszpanii

Wszyscy, którym Hiszpania kojarzy się ze słońcem i upałami mogą się mocno zdziwić. Dotąd zima w Hiszpanii należała do najcieplejszych od dziesiątków lat, ale w piątek temperatura w niektórych regionach spadła do minus 20 stopni Celsjusza. Śnieg na przełęczach i drogach w północno-wschodniej części Hiszpanii paraliżuje komunikację. Śnieg i mróz opanowały prawie cały kontynent. Mróz sięga do Bułgarii i Hiszpanii, a w sobotę rano śnieg pojawił się nawet na Lazurowym Wybrzeżu. W Serbii i Czarnogórze 100 000 mieszkańców górskich wsi i osiedli nadal jest odciętych od świata.

Madryt, gdzie rano odnotowano minus 7 st. C., media nazywają biegunem północnym. Władze miasta nakazały otwarcie w nocy metra dla bezdomnych, aby mogli schronić się przed zimnem i śniegiem. W schroniskach dla bezdomnych już wkrótce może zabraknąć miejsca. W wielu regionach ogłoszono stan alarmu i postawiono w stan pogotowia saperów. Ponad 1 500 żołnierzy jednostki wojsk specjalnych (UME) jest w stanie pogotowia, gotowych do interwencji na terenie całej Hiszpanii, a następne 2 tysiące są do dyspozycji w razie potrzeby. Od kilku dni żołnierze trenują w trudnych warunkach pogodowych, w górach Sierra Nevada na południu i w Pirenejach - na północy.

Atak zimy w Hiszpanii
Atak zimy w Hiszpanii
Atak zimy w Hiszpanii

Najmocniej dotknięte falą zimna są północne regiony kraju - Kantabria, Kraj Basków, Asturia, ale także Katalonia i Baleary. Hiszpańskie dzienniki piszą o syberyjskich mrozach. Na wschodnim wybrzeżu wichury dochodzą do 90 kilometrów na godzinę. Fale morskie u wybrzeży Majorki w archipelagu Balearów osiągają wysokość sześciu metrów. Również Minorka była odcięta od lądu stałego ze względu na silny sztorm. 40 tyś uczniów nie poszło do szkół w ostatnich dwóch dniach. Tylko w Katalonii ze względu na silne opady śniegu zamknięto 230 szkół. W Kantabrii zamknięto cztery odcinki dróg w górach. Na 25 przełęczach górskich kierowców obowiązuje zakładanie łańcuchów na koła. Wiele dróg zamknięto dla ruchu kołowego wokół Walencji.

wp.pl
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]