Flamenco

Gdy myślimy o Hiszpanii, bardzo prędko przychodzi nam na myśl flamenco. Nie jest on w żadnym razie typowym dla całej Hiszpanii tańcem ognistej Carmen przy dźwiękach gitary. Nie, flamenco jest czymś więcej, a równocześnie czymś mniej. Pochodzi z Andaluzji. Tam znajduje się jego ojczyzna, tam kształtowało się przez wieki z elementów, różnych kultur. Z bizantyjskiej liturgii prakościoła hiszpańskiego, z arabskiej i perskiej muzyki, ze śpiewów hiszpańskich Żydów w synagogach, a przede wszystkim z indyjskich tradycji muzycznych, które w XV wieku przynieśli Cyganie. Od nich wywodzą się także pierwotne formy Cante Jondo, głębokiego wyrazu cierpienia, charakteryzującego się bezdźwięcznym, zdławionym okrzykiem bólu Dopiero w początkach XIX wieku flamenco uzyskało swą ostateczną formę. Dołączono doń Cante Chico ze strofami o bólu i udręce.

Od połowy XIX wieku flamenco stało się nie tylko wyrazem stylu życia i perspektywy patrzenia na świat Cyganów, lecz rozpowszechniło się dzięki zawodowym śpiewakom w kawiarniach, w których odbywały się koncerty (Cafes cantanes). Początkowo Cante Jondo i Cante Chico występowały na przemian, lecz to pierwsze straciło znaczenie, odkąd do całości dołączono taniec i gitarę. Taniec który towarzyszy śpiewakowi, dzieli się na Baile Jondo - rytmiczną pracę stóp oraz ruchy ramion i całego ciała, a także Baile Flamenco - uzupełniające przyklaskiwania, pstrykanie palcami i okrzyki.

Widowiskowy taniec Flamenco
Widowiskowy taniec Flamenco
Gitara flamenco była jedynie instrumentem towarzyszącym, ale na początku XX wieku zaczęła się powoli przekształcać w instrument solowy.

Flamenco, jako sztuka ludowa środowisk odrzuconych i pozbawionych wszelkich praw, porównywalne jest z bluesem niewolników murzyńskich. Obecnie we wszystkich większych miastach Hiszpanii są specjalne lokale, tzw. tablaos, w których można podziwiać mniej lub bardziej wymyślne popisy tancerzy flamenco. Natomiast pierwotną atmosferę, spontaniczną, rytmiczną współgrę gitary, tańca i śpiewu, mieszającą się z okrzykami publiczności, można przeżyć jedynie przez szczęśliwy traf w jakiejś andaluzyjskiej wiejskiej knajpce.

Taniec Flamenco
Taniec flamenco posiada swe korzenie w dawnych religijnych tańcach orientalnych. W dzisiejszej jego postaci dopatrzyć się można wielu elementów tańca hinduskiego, takich jak ruchy ramion,

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]