Rękodzieło artystyczne

Współistnienie wielu różnych nacji z upływem setek lat przyczyniło się do rozwoju na Półwyspie Iberyjskim całej palety rzemiosł artystycznych. Arabom Hiszpania zawdzięcza nie tylko kunsztowne dzieła z ceramiki, azulejos, kafle, które można podziwiać szczególnie na fasadach i we wnętrzach andaluzyjskich, lecz także liczne techniki obróbki metali.

Szczególnie znane jest damasąuinado (nazwane od miasta Damaszek). W nieszlachetnym metalu (zazwyczaj w żelazie) wyrzyna się delikatne rysy, w których następnie umieszcza się druciki ze złota. Całość poleruje się aż do uzyskania gładkiej płaszczyzny, ponieważ ten rodzaj rzemiosła uprawia się po dziś dzień przede wszystkich w Toledo, mówi się oarte de Toledo. W dziedzinie obróbki metali nadal istnieje rzemiosło tradycyjne. W górach Asturii i na Wyspach Kanaryjskich wytwarza się noże. W sklepach znaleźć można jednak przede wszystkim produkty wytwarzane maszynowo.

Jeśli chce się mieć prawdziwy wyrób rzemieślniczy, np. z gliny, wikliny lub tkaniny haftowanej ręcznie, najlepiej kupić go na wsi w lub małym miasteczku. Koronki klockowe z Camarińas (Galicja) są niezwykle cenne. Z kolei Kraj Basków słynny jest z wyrobów drewnianych. Majorka od 1719 roku ma tradycje rzemieślniczej produkcji wyrobów ze szkła dmuchanego. Bardzo popularne drobne przedmioty stolarskie (abanicos) produkowane są głównie w Walencji, a w tej dziedzinie Hiszpania wraz z Japonią są głównymi ich dostawcami na rynku światowym.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]