Rozmowa i dialog

Hiszpania posiada bardzo bogatą kulturę prowadzenia dialogu. Wszędzie ludzie spotykają się w mniej lub bardziej kulturalnych tertulias i penas (towarzyskich klubach, będących czymś pomiędzy miejscami stałych spotkań a zrzeszeniami) i dyskutują na różne tematy: o sporcie, literaturze lub nawet o przygotowaniach do najbliższej procesji.

Dwie podstawowe cechy hiszpańskiej kultury wyrażania się charakteryzują nieomal każdy potok słów: humor i pikanteria. Wszelkie aluzje do życia seksualnego są bardzo modne i to nie od czasu, gdy Camilo Jose Cela, specjalista w tej materii, otrzymał Nobla. Niemiecki brukowiec Das Bild oburzył się wtedy, że tak wielkie wyróżnienie przyznano autorowi, który co drugie słowo powtarza cono. Krwistych wyrażeń jest ogromna ilość, a każdy region ma własne. Wszystko jedno przy tym, czy używa ich mężczyzna czy kobieta.

Prawdziwy kunszt mowy polega na tym, by właściwe taco (nieprzyzwoity wyraz) zastosować we właściwym miejscu. To samo dotyczy przysłów, które stanowią żywe bogactwo kultury. Ciekawy jest fakt, że dyrektor banku lub nauczycielka mówi w sposób równie wulgarny co prosty robotnik, którego język co najwyżej nosi więcej cech dialektu. Szerokie gesty i mimika oraz potężna siła głosu wcale nie są nie na miejscu. Wręcz przeciwnie: dozwolone są wszelkie środki wyrazu, które ubarwiają rozmowę.

W różnych sytuacjach można usłyszeć w Hiszpanii nieprzyzwoite i bluźniercze zwroty, które u nas byłyby nie do pomyślenia. Ta swoboda słowna, jeśli się jej dokładnie przypatrzeć, służy jako wentyl, za którym kryją się tematy tabu. Jeżeli nawet dziewictwo utraciło swe znaczenie, moralność seksualna nadal ma charakter represyjny. Symbole religijne, głównie te związane z kultem maryjnym, czczone są jak niegdyś, mimo że czasami przypominają raczej ich profanację.

Jako tabu traktuje się wszelkie krytyczne aluzje związane z rodziną i ojczyzną (ten termin nie jest jednoznaczny z nazwą Hiszpania). Największą obrazą dla mężczyzny jest nadal niewierność jego żony, która powoduje, że on sam nazywany jest cornudo - rogaczem Machismo).

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]