Zakup domu w Hiszpanii

Ceny nieruchomości w Hiszpanii tanieją szybciej niż w Polsce. Na Costa Brava można kupić dom taniej niż w niektórych regionach naszego kraju. Polacy mogą nabyć w Hiszpanii nieruchomość na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Warto jest tam kupić mieszkanie od firm budowlanych, gdyż w sytuacji gdy sprzedającym jest tego rodzaju firma, odpowiedzialność za ewentualne wady ciąży na sprzedającym. Przepisy formalne bardzo chronią wtedy nabywców.

W Hiszpanii możliwe jest także zawarcie przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. Ma ona na celu, podobnie jak w Polsce, zarezerwowanie praw do nabycia nieruchomości przez określony czas, w zamian za zaliczkę, która jest tym samym pierwszą ratą zapłaty. W razie niedokonania sprzedaży z winy kupującego, zaliczka zostanie zatrzymana przez sprzedawcę. Jeśli wina leży po stronie sprzedawcy, będzie on musiał zwrócić podwójną wartość otrzymanej zaliczki.

Zakup domu w Hiszpanii
Zakup domu w Hiszpanii
Zakup domu w Hiszpanii

Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości położonej w Hiszpanii musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Kupowanie od firmy budowlanej ma jednak także wady, gdyż zwykle nabywca nie ma możliwości negocjacji warunków umowy, dlatego też może się tylko zgodzić na propozycję sprzedawcy.

Nie trzeba od razu kupować. W Hiszpanii występuje rozróżnienie na najem nieruchomości mieszkalnej oraz nieruchomości do użytku innego niż mieszkalny. Jeżeli nieruchomość wynajmowana jest w celu zamieszkiwania, prawo hiszpańskie ustanawia zobowiązania i prawa stron, a także minimum prawne na korzyść dzierżawcy. Chodzi tu o opłatę, wypowiedzenie, kaucję na czas trwania umowy, automatyczną prolongatę terminu, czy też podnajmowanie. Takie postanowienia powinny być przestrzegane.

Jeżeli w umowie najmu pojawią się postanowienia, które będą mniej korzystne niż przewiduje to hiszpańska ustawa o najmach miejskich, będą uznawane za niezawarte, a w ich miejsce wejdą przepisy prawa. Po zawarciu umowy najmu można dokonać wpisu do księgi wieczystej, ale nie jest to w zwyczaju.

Koszty, które ponosi kupujący nieruchomość w Hiszpanii:
- opłata notarialna za sporządzenie umowy kupna-sprzedaży - wynosi od 0,4 proc. do 0,8 proc. ceny nieruchomości
- opłata za wpis do księgi - od 0,02 do 0,4 proc. ceny nieruchomości
- jeżeli nieruchomość będzie finansowana z pożyczki bankowej - koszty ustanowienia i wpisu hipotecznego
- inne koszty, na które składają się: tłumaczenia, ubezpieczenia, czynsz spółdzielczy, świadczenia, takie jak elektryczność, woda, światło itp.

GazetaPrawna.pl
  • Komentarze i opinie
  • Tomek
    Tomek

    Kiedyś w telewizji oglądałem bardzo interesujący program publicystyczny właśnie o nieruchomościach w Hiszpani gdzie przedstawiono problem wykupu nieruchomości przez bogatych emerytów z niemiec, austri i holandi. Miało to miejsce zaraz po tym gdy Hiszpania przystąpiła do Unii Europejskiej i otworzyły się dostęp do rynku nieruchomości. Pojawiło się wielu oszustów którzy sprzedawali tym emerytom nie swoje działki, nieruchomości do których nie mieli praw własności. Wielu niemiaszków się pobudowało inwestując oszczędności całego życia po czym dowiadywali się że jest to samowola budowlana i nieruchomość trzeba rozebrać. Problem był to tak popularny że zainteresowała się tym jakaś komisja europejska. Tak więc z zakupem nieruchomości trzeba uważać, bo w Hiszpani jak widać wielu jest naciągaczy i cwaniaków.

    13 grudnia 2014
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]