Costa de la Luz

Na zachód od Punta de Tarifa aż do granicy z Portugalią przecinającej deltę Gwadiany, ciągnie się Costa de La Luz - Wybrzeże Światła, oblane wodami Oceanu Atlantyckiego. Jest to najmniej spopularyzowany i najsłabiej jeszcze zagospodarowany odcinek wybrzeży Hiszpanii. Znakomite warunki klimatyczne i piękno pejzażu wróżyła mu jednak karierę międzynarodową. Ląd schodzi tu do morza łagodnie nachyloną równiną pokrytą tak rzadkimi w Andaluzji lasami. Długie piaszczyste plaże otaczają zagajniki fig i cytrusów. Nad niewielkimi zatoczkami rozsiadły się małe wioski rybackie wybiegające na wzgórza krętymi uliczkami obramowanymi oślepiająco białymi domami porośniętymi winoroślą, kaprifolium, geranium i bougainvillą. Wsie prowincji Cadiz i Huelva należą do najpiękniejszych przykładów tradycyjnego budownictwa hiszpańskiego. Niektóre z nich, jak zawieszone na stromej, wysokiej na 250 m skale nad samym brzegiem morza Vejer De La Frontera zachowały nietknięty kształt średniowiecznej osady obronnej. U stóp góry wybiega w morze Przylądek Trafalgar, upamiętniony zwycięstwem brytyjskiej floty Nelsona nad flotą francusko-hiszpańską w czasie wojen napoleońskich.

Historia tego rejonu sięga czasów najdawniejszych. Znaleziono tu najwięcej zabytków oryginalnej kultury Celtyberów, która kwitła na półwyspie przed podbojami rzymskimi. Już Biblia wspominała o kraju Tartessos jako o potężnym cesarstwie. Założone przez Fenicjan Gades (Kadyks) i Onuba (Huelva) zaliczały się później do głównych miast rzymskiej Iberii. Szczególnie bujny rozwój przyniosło tej krainie odkrycie Ameryki. Z portu Palos w prowincji Huelva wyruszył Kolumb ze swymi trzema karawelami na poszukiwanie Indii. Sewilla i Kadyks przez trzy wieki miały monopol na handel z Nowym Światem.

Costa de la Luz
Costa de la Luz
Costa de la Luz to region turystyczny w Hiszpanii, obejmujący wybrzeże atlantyckie od Gibraltaru po ujście Gwadiany. Znane kąpielisko w Kadyksie.

Kwitnące ogrody równiny nadmorskiej kontrastują z dzikimi i pustynnym górami dominującymi nad wybrzeżem i doliną Gwadalkwiwiru. Miasteczka wśród gór to prawdziwe skarby dawnej kultury. W odległości 27 km od Vejer na wysokim wzgórzu rozłożyła się Medina Sidonia, siedziba jednego z najstarszych rodów książęcych Andaluzji, z licznymi pałacami magnackimi. Ukryta w głębokiej kotlinie wśród gór Ronda na drodze z Malagi do Sewilli jest naturalną fortecą i jednym z najstarszych znanych osiedli ludzkich w Hiszpanii. Pozostało tu wiele zabytków z czasów arabskich: ruiny Alcazaby, dziel nica handlowa, liczne domy. Stary meczet przebudowano na katedrę w stylu gotyckim i renesansowym. Z Rondy pochodzi wielu słynnych torerów, a rondeńska szkoła walki byków uchodzi za najbardziej klasyczną. Czasów rzymskich sięga historia Antequery, w której pobliżu odkryto celtyckie dolmeny Menga, Viera i Romeral.

Costa de la Luz Video
Bajeczne, długie, piaszczyste plaże - Wybrzeże Costa de la Luz nazywane jest Wybrzeżem Światła ze względu na wiecznie piękną, słoneczną pogodę. Teren wybrzeża rozciąga się

Do miasta dojeżdża się przez fantastycznie ukształtowane wąwozy wśród gór Arcos De La Frontera nad ogromnym sztucznym jeziorem jest jednym z najpiękniejszych miast Andaluzji. Wśród jego zabytków wyróżnia się pałac książęcy, stara dzielnica zawieszona nad 200-metrową przepaścią, katedra gotycka i renesansowy kościół San Pedro.

Costa de la Luz na forum

  • Brak rozmów na temat Costa de la Luz.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]