La Coruña

La Coruna to największe miasto Galicji położone nad głębokim i długim na kilkanaście kilometrów podwójnym fiordem - Ria de Ares o Betanzos i Ria de La Coruńa, znanym już geografom rzymskim pod nazwą Portus Magnus Artabrorum. Dzieje miasta sięgają podobno rzymskich czasów, ale pod nazwą Crunia pojawiła się dopiero w 1140 r.

Największym ewenementem historycznym było posiedzenie Kortezów w La Coruńa, podczas których proklamowano Karola I - cesarzem rzymskim narodu niemieckiego Karolem V. W 1588 r. wypłynęła stąd na podbój Anglii Niezwyciężona Armada w odwet zniszczył miasto w rok później admirał korsarz Francis Drakę. Miasto dzieli się na trzy części: stare dzielnice, centrum i nowe dzielnice zwane Ensanche. Stare dzielnice mają kilka ciekawych zabytków: romański kościół Santiago (XII w.), romańsko-gotycki kościół Santa Maria del Campo, Gotycki klasztor św. Barbary, zamek Castillo de San Antonio z końca XVI w. 2 km od centrum, na skraju północnym półwyspu, wznosi się rzymska Wieża Herkulesa prawdopodobnie z czasów Trajana; ze szczytu (104 m npm) rozciąga się wspaniała panorama fiordu.

La Coruña
La Coruña
W La Coruña znajduje się duży port handlowy i rybacki oraz dobrze rozwinięty przemysł ciężki. La Coruna to duży port handlowy i rybacki. Dobrze rozwinięty

W La Coruna znajduje się hiszpański klub piłkarski Deportivo odnoszący znaczące sukcesy w lidze Hiszpańskiej a także biorący kilka razy udział w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Zwiedzanie miasta La Coruna
Zwiedzając nie można pominąć: Wieży Herkulesa, Kolegiata de Santa Maria del Campo, Iglesia de Santiago, Muzeum Ludzkości, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Archeologiczne i Historyczne.

Współrzędne geograficzne La Coruña
Latitude: N 43° 21’ 44" (43.3623436), Longitude: W 8° 24’ 42" (-8.4115401)

La Coruña na forum

  • Brak rozmów na temat La Coruña.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]