Góry i wyżyny

Hiszpania jest krajem górskim blisko 90% jej powierzchni zajmują wyżyny i góry. Środkowa część kraju zajmuje wyżyna zwana Mesetą Iberyjską, która wznosi się średnio do 600 m n.p.m. Góry Kastylijskie dzielą ją na dwie części: Starą i Nową Kastylię.

Meseta jest starą geologicznie, płaską wyżyną, ciągnącą się z północy na południe przez środkową i zachodnią Hiszpanię. Suchy, nieurodzajny na ogół, wysoko wyniesiony (600-1000 m npm) płaskowyż przecinają biegnące z północnego wschodu na południowy zachód pasma gór systemu centralnego. Łańcuchy Sierra de Guadarrama, Sierra de Gredos i Sierra de Gata oddzielają Starą Kastylię od Nowej Kastylii; Góry Toledańskie (1466 m npm) i Sierra de Guadalupe dzielą Nową Kastylię od Estremadury. Północne krańce Mesety przechodzą w równoleżnikowe pasma górskie należące do systemu Gór Kantabryjskich; północno-wschodnią jej krawędź stanowią Góry Iberyjskie, południową - stare góry Sierra Morena.

Obszary Północne ciągną się pasmem szerokości ok. 150 km z zachodu na wschód, od Atlantyku do Morza Śródziemnego. Część zachodnią wypełnia masyw Gór Kantabryjskich (2648 m npm) obniżający się ku wschodowi i przecięty doliną górnego Ebro, jedynej dużej rzeki płynącej do Morza Śródziemnego. Między Ebro i Zatoką Biskajską leży górzysta Baskonia. Dalej na wschód wypiętrza się masyw Pirenejów (3404 m npm) przecinających u nasady Półwysep Iberyjski i na przestrzeni 450 km stanowiących granicę Hiszpanii i Francji. Południowe zbocza Pirenejów zajmują wyżyny Nawarry, Aragonii i Katalonii.

Obszary Południowo-Wschodnie to przede wszystkim rozległa Nizina Andaluzyjska na południe od gór Sierra Morena, schodząca łagodnie nachyloną płaszczyzną do Atlantyku. Wschodnią część Andaluzji zajmuje potężny system Gór Betyckich rozpadających się na kilkanaście odrębnych łańcuchów górskich; najwyższym z nich jest Sierra Nevada (3478 m npm). Dalej ku północnemu wschodowi ciągną się wschodnie regiony Hiszpanii, dawne królestwo Walencji, zwane także Lewantem hiszpańskim, wąska nadbrzeżna równina, ogród Hiszpanii, ograniczona od zachodu pasmami pustynnych gór wschodniej krawędzi Mesety. Na południe od doliny Ebro piętrzą się dzikie i puste góry Iberyjskie, rzadko tylko przekraczające 1200 m npm. Tego rodzaju ukształtowanie powierzchni decyduje o ogromnych kontrastach między poszczególnymi regionami Hiszpanii.

Historycznie kraj dzieli się przede wszystkim na część północną, która nigdy nie zaznała okupacji arabskiej lub gdzie okupacja ta była przejściowa, część środkową stanowiącą bazę wyjściową re-konkwisty i część południową, gdzie okupacja arabska trwała najdłużej i zostawiła trwały ślad w krajobrazie i charakterze mieszkańców. Podobny podział zaznacza się w dziedzinie ekonomii: poziom rozwoju gospodarczego i zamożności mieszkańców zmniejsza się od północy ku południowi i od wschodu na zachód.

Góry i wyżyny na forum

  • love espana
    love espana

    Hiszpania ma wiele pas górskich i naprawdę ciężko byłoby spamiętać wszystkie. Ja mieszkam koło Walencji i przynajmniej raz w tygodniu wyruszam na wycieczkę po górach. Są dobrze oznaczone szlaki i można robić trasy kilku godzine lub dłuższe.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]