Barcelona

Barcelona została założona na równinie między rzekami Llobregat i Besós jako kolonia rzymska Barcino za panowania cesarza Augusta. Pierwotne osiedle rzymskie na wzgórzu Mons Taber miało plan prostokąta, jak to było przyjęte w tamtych czasach, z forum leżącym w punkcie przecięcia się osi. Miejsce to, obecnie zwane Plaga Sant Jaume, w dalszym ciągu stanowi centrum miasta i tu znajduje się siedziba jego władz. Powyżej na wzgórzu, stała świątynia Augusta, której trzy kolumny można obejrzeć w znajdującym się na jej dawnym miejscu Centre Excursionista de Catalunya.

Barcelona słynie ze swej architektury i niepowtarzalnego stylu. Jest to zarazem jedno z najładniejszych miast Europy, pełne urokliwych zaułków i zabytkowych budowli. To, co zachowało się z rzymskich murów miejskich, wchodziło w skład fortyfikacji z III i IV wieku, które oparły się pierwszemu najazdowi Franków. Choć za panowania Ataulfa Barcelona była stolicą, w okresie wizygockim znacznie podupadła. Na krótko zawładnęli nią Arabowie a w 801 roku została odzyskana przez Franków. Stała się wówczas najdalej wysuniętą na południe od Pirenejów placówką monarchii Karolingów i siedzibą hrabiów Barcelony.

W 988 roku, za panowania Borella II, hrabstwo uniezależniło się od Francji i objęło polityczne przywództwo Katalonii. Do XV wieku Barcelona była stolicą Konfederacji Katalonii i Aragonii. Gwałtowny zwrot w stronę handlu morskiego uczynił ją wówczas jedną z największych potęg gospodarczych nad Morzem Śródziemnym.

Ta odległa, wspaniała przeszłość pozostawiła ślady w wyglądzie średniowiecznej części miasta. Jego centrum, z najważniejszymi gmachami administracyjnymi, znane jest obecnie jako Barri Gótic. Oczywiście sporo architektury gotyckiej zachowało się też w innych częściach miasta.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]