Majorka

Jako pierwsi około 1000r p.n.e zajęli Fenicjanie, następnie przez kilka wieków na wyspie panowali Grecy, którzy nadali nazwę Balearom. W starożytności należała do Kartaginy i Rzymu, którzy założyli na Majorce miasta Pollentia i Palmaria, przejściowo była podbita przez Wandalów i Wizygotów, a później przez Arabów, którzy ostatecznie zdobyli Majorkę w 902 r n.e.

W wyniku rekonkwisty od 12 września 1229 w posiadaniu Aragonii. W latach 1276-1349 stanowiła część samodzielnego Królestwa Majorki. Później znowu aragońska i hiszpańska. W swojej historii Majorka była też wielokrotnie obiektem ataków piratów. Wiele miast w tych czasach powstawało w oddaleniu od brzegu, aby uniknąć złupienia przez piratów.

W latach 1838-1839 przez jakiś czas gościł na niej Fryderyk Chopin, co upamiętnia otwarte w 1929 muzeum kompozytora w miejscowości Valldemossa. W czasach dyktatury generała Franco zakazano używania na wyspie innego języka niż język hiszpański, choć obecnie na wyspie status języka urzędowego ma zarówno język hiszpański, jak i język kataloński.

Od lat 50 XX wieku na Majorce doszło do burzliwego i niekontrolowanego rozwoju turystyki. Początkowo budowano gigantyczne betonowe hotele, który znacznie szpeciły naturalny krajobraz. W latach 90 XX wieku jednak wyburzono wiele betonowych molochów i obecnie powstające hotele mają bardziej kameralny charakter i muszą spełniać warunki ochrony środowiska naturalnego.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]