Pampeluna

Założenie miasta i jego łacińską nazwę Pompaelo przypisuje się Pompejuszowi (106 - 48 pnę.). Warownia strzegła dróg przez Pireneje, z Galii do Hiszpanii. Siedziba królów wizygockich, w latach 738 - 50 pod okupacją Arabów, wypartych przez Karola Wielkiego, który kazał zburzyć mury miasta. Zemstą Basków było wybicie w wąwozie Roncesvalles tylnej straży wycofującej się armii frankońskiej, co opiewa Pieśń o Rolandzie.

W połowie IX w. książę Garcia zjednoczył domeny feudalne Baskonii tworząc zalążek królestwa Nawarry. Pamplona stała się jedną ze stolic nowego państwa obejmującego tereny po obu stronach Pirenejów, niepodległego aż do 1512, kiedy to Ferdynand Aragoński włączył w skład Kastylii ziemie po pd. stronie Pirenejów (część pn. złączył z Francją unią personalną Henryk IV w 1589, a wcielił do Francji Ludwik XIII w 1620).

Autonomię utrzymano do 1841, kiedy po I wojnie karlistowskiej zniesiono Kortezy, unieważniono fueros i Nawarra została sprowadzona do rangi prowincji. Katolicka i konserwatywna, była w okresie wojen napoleońskich ostoją tendencji niepodległościowych, aczkolwiek wrogich wszelkim przemianom polityczno-społecznym. Zachowała ten charakter aż do naszych czasów; w latach wojny domowej była bastionem frankistów, a milicja nawarska (reąuetes) jednym z filarów armii frankistowskiej.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]