Cuenca

Miasteczko Cuenca zbudowane jest na wąskim grzbiecie skalistym między dwoma wąwozami. Samo położenie miasta robi oszałamiające wrażenie, bowiem usytuowane jest z dala od głównych dróg na pogórzu Sistema Iberico we wschodniej części regionu Kastylii-La Manchy. Miejsca tu tak mało, że niejednokrotnie ulice drążone są w skałach pod domami stojącymi wyżej. Z mostku przerzuconego nad wąwozem rzeki Huecar można podziwiać panoramę miasta, robiącego wrażenie dziwnego tworu natury, a nie rąk ludzkich. Stare miasto stoi nad przepaścią między dwiema rzekami Huécar i Júcar. Znajdują się tu średniowieczne Wiszące Domy (Casas Colgadas) zawieszone przy krawędzi klifu.

W pobliżu zresztą, na wys. 1308 m npm znajduje się Ciudad Encantada (zaczarowane miasto), skalisty rezerwat fantastycznych form geologicznych. W środku miasta wznosi się kontrastująca z typowo hiszpańską zabudową, katedra z XIV w. w najczystszym stylu gotyku anglo-normańskiego. Dwa zawieszone nad przepaścią domy z XIV w. mieszczą muzeum hiszpańskiej sztuki abstrakcyjnej, z którego słusznie mogą być dumni Ticznie tu osiadli malarze i rzeźbiarze.

Miasto niczym forteca
Miasto niczym forteca
Miasteczko Cuenca położone w regionie Kastylia-La Mancha, swoim wyglądem przypomina swojego rodzaju fortecę.

Cuenca zostało wpisane na międzynarodową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od lat jest popularnym miejscem wycieczek weekendowych mieszkańców Madrytu.

Współrzędne geograficzne Cuenca
Latitude: N 40° 04’ 13" (40.0703925), Longitude: W 2° 08’ 15" (-2.1374162)

Cuenca na forum

  • Brak rozmów na temat Cuenca.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]