Toledo

Miasto położone jest w środkowej Hiszpanii, na wysokości 529 m nad poziomem morza, ok.70 km od Madrytu. Toledo znajduje się na na wyżynie Nowej Kastylii, na skalistym wzgórzu w zakolu rzeki Tag, jest stolicą regionu Kastylia-La Mancha i prowincji Toledo. Istniało już jako silnie ufortyfikowany gród w II w. pne. W połowie V w. stało się stolicą chrześcijańskiego królestwa Wizygotów, a wkrótce ośrodkiem całego zachodniego chrześcijaństwa. W jego bazylikach odbywały się wszystkie synody i sobory powszechne między 400 a 700 rokiem. W latach 711-1085 pozostawało we władzy Arabów jako jedna ze stolic. Był to okres świetności Toledo. Zwłaszcza w X w. miasto stało się trzecim, obok Kordowy i Sewilli, ośrodkiem naukowym, wyspecjalizowanym w przekazywaniu Zachodowi zdobyczy arabskiej kultury i nauki. Zdobyte przez Alfonsa VI w 1085 r. zdołało utrzymać swą świetność. Powstała tam słynna na całą Europę szkoła tłumaczy z języka arabskiego, dzięki którym poznano arabską medycynę i astronomię, a także, dzięki arabskim przekładom, naukę Arystotelesa, która stała się fundamentem średniowiecznej scholastyki. W XIII w. do wielkiego znaczenia doszła toledańska gmina żydowska, której zasługą jest nie tylko współudział w gospodarczym postępie Hiszpanii w tych latach, ale i powstanie wielu pomników architektury. W 1350 r. nastąpiło wypędzenie Żydów z Toledo. Jako stolicą Hiszpanii Toledo pozostało do 1560 r, do dziś jest stolicą prymasów.

Toledo uznane jest w całości za pomnik architektury. Trudno nawet w Hiszpanii o większą liczbę unikalnych zabytków na tak niewielkim terenie. Na pierwszym miejscu należy wymienić gotycką katedrę (1226-1493). Budowana w okresie szczytowego rozwoju tego stylu, odznacza się rzadką jednolitością form, jedynie barokowa kopuła odbiega od całości. Zgromadzono w niej skarby malarstwa - płótna El Greco, Rafaela, Tycjana, Veronese, Tintoretto, Velazqueza, Goyi, rzeźbione stalle i krata dzieląca wnętrze - kilkunastometrowej wysokości - nie mają sobie równych w Europie, a złocony wielki ołtarz przytłacza wprost ogromem.

Majestatyczne Toledo
Majestatyczne Toledo
Panorama starego Toledo, miasta rozbudowanego w średniowieczy na granitowej skale, robi niesamowite wrażenie. Pełna jest kopuł, wież kościelnych, arabskich minaretów.

W licznych kaplicach, w przebogatym skarbcu zawierającym m.in. monstrancję odlaną ze złota przywiezionego przez Kolumba i słynną srebrną custodię złotnika Arfe, obnoszoną w procesji na Boże Ciało; co krok spotykamy arcydzieła malarstwa, rzeźby, sztuki złotniczej. Cudownym przykładem późnego gotyku płomienistego jest kościół San Juan de los Reyes. Dwie słynne synagogi - Del Transito, wzniesiona w XIV w. przez Samuela Levi, bankiera króla Piotra I, oraz Santa Maria La Blanca (XIII w.) są klasycznymi przykładami stylu mudejar. Arabski charakter mają pozostałości obwarowań: bramy Puerta de Bisagra la Vieja (X w.) i Puerta del Sol, mosty Alcantara (866) i San Martin, wąskie uliczki oplatające szczyt wzgórza, rynek Zocodover i oczywiście meczet Cristo de la Luz, zabytek z X w.

Architektura miasta Toledo
Jest to to bardzo znany ośrodek turystyczny, kultu religijnego - siedziba prymasów Hiszpanii. Zapewne jeden z najcenniejszych klejnotów hiszpańskiej architektury.

Pięknym przykładem renesansu jest pałac Hospital de Santa Cruz ufundowany w XV w. przez kardynała Mendozę, kanclerza Izabeli Katolickiej, najbogatsze muzeum toledańskie ze zbiorami obrazów mistrzów hiszpańskich i flamandzkiego baroku. Wielkie wrażenie robi świetnie eksponowana admiralska flaga don Juana d'Austria, zwycięzcy w bitwie pod Lepanto. Największym skarbem muzeum jest kolekcja dzieł El Greco, którego najpóźniejsze obrazy znajdują się także w zbiorach muzeum przy Hospital de Tavera, neoklasycznej budowli z XVI w. zwanej często Małym Eskurialem, położonej przy wjeździe do miasta. Postać Domenico Theotokopulosa - El Greco związana jest z Toledo. Tu żył i umarł, tu zostawił większość ze swych niezwykłych, mistycznych portretów i kompozycji figuralnych. Można je oglądać w Domu El Greco przekształconym w muzeum.

W kościele Santo Tome wisi jeden z jego najsłynniejszych obrazów - Pogrzeb hrabiego Orgaza. W zaułku za katedrą kryje się ponury dom, który był ongiś siedzibą Santa Hermandad (świętego bractwa), średniowiecznej policji miejskiej, która następnie stała się zbrojnym ramieniem Inkwizycji. W podziemiach zachowały się cele, w których - aby uniemożliwić jakąkolwiek ucieczkę wmurowywano więźniów w ściany, pozostawiając jedynie głowę na zewnątrz. Nad miastem góruje bryła Alkazaru odbudowanego po wojnie domowej. Wzdłuż wąskich uliczek mieszczą się liczne warsztaty rzemieślnicze, w których wykuwa się przedmioty ze słynnej stali toledańskiej, w czasach arabskich konkurującej z damasceńską.

Współrzędne geograficzne Toledo
Latitude: N 39° 51’ 46" (39.8628316), Longitude: W 4° 01’ 38" (-4.0273231)

Toledo na forum

  • Brak rozmów na temat Toledo.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]