Kastylia-León

Kastylia-León jest wspólnotą autonomiczną w Hiszpanii. Największa pod względem obszaru. Graniczy z Asturią, Kantabrią, Krajem Basków, La Rioją, Kastylia La Manchą, Madrytem i Estremadurą. Biel i błękit są kolorami południa Hiszpanii, zielone i szare są górskie krainy północno-zachodnie. W centrum dominują kolory gorące: czerwień i złoto. Ziemia Mesety jest czerwona, porasta ją spalona od słońca, żółta trawa i zboże. Nie ma ogrodów, nie ma lasów. Osiedla skupiają się nad rzekami, leniwymi, o zmiennym poziomie wód, skąpo zraszającymi przyległe pola. Miasta są tu prastare, niemal każde ma kilkanaście wieków historii. Składa się z prowincji Ávila, Burgos, Palencia, Segowia, Soria, Valladolid, León, Salamanka i Zamora. Stolicą jest Valladolid. Inne miasta to Segowia, Burgos, Salamanka i León.

Najdalej na północ wysuniętą prowincją Starej Kastylii jest Santaneer, należący do niej jedynie historycznie, bowiem geologicznie i geograficznie związany jest z systemem kantabryjskim północno-zachodnich wybrzeży. Górzysta, zielona, obfitująca w deszcze, pełna zabytków romańskich i gotyckich, ze znakomitymi plażami na wybrzeżu Zatoki Biskajskiej, prowincja Santander i jej ładna, nowoczesna stolica są ważnym centrum turystycznym Hiszpanii. W górach w pobliżu miasta odkryto w 1878 r. grotę zwaną Altamira, a na jej ścianach - liczne freski sprzed 12-14 tysięcy lat. Grotę tę nazwano Kaplicą Sykstyńską czwartorzędu.

Simancas-Castle Castillay Leon
Simancas-Castle Castillay Leon
Na fasadzie budowli ze złocistego kamienia - muszelki, symbole świętego, podobne do wielkich parasoli. Świątynia ma tylko jedną nawę, ale jej sufit złożony z niby-kopułek

Północna część Półwyspu Iberyjskiego różni się bardzo od obszarów środkowych i południowych. Najbardziej górzysta, najwilgotniejsza ciągnie się wąskim pasmem szerokości 100-150 km i długości ponad 1000 km, od północnych terenów Katalonii po atlantyckie wybrzeże Galicji. Bardzo zróżnicowane pod względem geograficznym, obszary północne obejmują kilka różnych krain; idąc od wschodu - północną Aragonię, Nawarrę, Baskonię, północną część Starej Kastylii, północną część León, Asturię i Galicję. Różnice pejzażowe, językowe i obyczajowe są tu bardzo duże. Krainy te odegrały zasadniczą rolę w historii Hiszpanii, dzieje kraju tu właśnie biorą swój początek.

Przez tereny północy wiedzie najstarszy w historii ludzkości szlak wędrówek: Camino de Santiago - Droga Świętego Jakuba, którą od wczesnego średniowiecza podążały do grobu Apostoła w Composteli tysiące pielgrzymów z całej Europy. Na terenie Hiszpanii Droga Św. Jakuba prowadzi od pirenejskich przełęczy w Aragonii i Nawarze, miasta Jaca, Yesa, Puente de la Reina, przez Pampelunę, Estellę, Logrońo i Santo Domingo de la Calzada, przecina tereny Starej Kastylii z miastami Burgos i Fromista, następnie ziemie dawnego królestwa León i miasta Sahagun. León, Astorga i Ponferrada. Wreszcie szlakami galicyjskiej prowincji Lugo doprowadza turystę do Composteli. Cały szlak liczy 740 km i jest jednym z najciekawszych i najbardziej urozmaiconych w Hiszpanii.

Kastylia-León na forum

  • googlemen
    googlemen

    Kastylia-Leon to jeden z 17 regionów autonomicznych w Hiszpani, położony północno-środkowej części Półwyspu Iberyjskiego. Graniczy z dziewięcioma inymi regionami autonomicznymi oraz z Portugalią. Dzięki swojemu położeniu geograficznemu odgrywa ważną rolę w połączeniu pomiędzy regionami północnymi z resztą Hiszpani oraz Portugali z resztą Europy.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]