Burgos

Burgos jest dawna stolicą Królestwa Kastylii, ojczyzną Cyda Campeadora. Miasto znajduje się w północnej części Hiszpanii, położone na skraju Mesety Iberyjskiej nad rzeką Arlanzón, w regionie Kastylia i León. Stanowi ważny ośrodek administracyjny prowincji Burgos.

Tu zaczyna się historia kraju w jej kastylijskim wydaniu. Symbolizuje ją pomnik Cyda u wejścia na most na rzece Arlanzon wiodący do miasta. Don Rodrigo Ruiz Diaz de Bivar, nazwany przez Maurów El Cid, przez Hiszpanów Campeador - wojownik, żył w XI w. Urodził się w pobliżu Burgos. Razem z królem Nawarry Sancho II walczył z arabskim królem Saragossy; potem poszerzał granicę Nawarry, pozbawiając schedy rodzeństwo Sancha. który zamordowany został przez zbirów nasłanych przez siostrę - dońę Urrakę, księżnę Zamory. Gdy brat Sancho, Alfons VI objął tron. wówczas Cyd zażądał, aby nowy król przysięgą oczyścił się z krążących pogłosek, że brał udział w morderstwie. Król złożył przysięgę w kościele Santa Gadea w Burgos. zachował jednak w sercu urazę do Cyda i w parę lat później skazał go na wygnanie, choć poprzednio Cyd poślubił jego kuzynkę, Jimenę.

Gotycka Katedra w Burgos
Gotycka Katedra w Burgos
Zabytkowa gotycka katedra Santa Maria z 1221 (XVI w.) W świątyni zobaczyć można nagrobkami Cyda i jego żony Xymeny. Katedra znajduje się na liście światowego

Rycerz zaciągnął się na służbę do mauretańskiego króla Saragossy. Walczył na zmianę po stronie Maurów i chrześcijan, ponownie popadł w niełaskę i znów z rozkazu króla Saragossy ruszył pod Walencję, gdzie po zdobyciu miasta - rządził przez kilka lat. Po jego śmierci Walencję ponownie zajęli Maurowie, a póżniei - już trwale, przyłączył ją do swego państwa król Aragonii. Don Jaime. Dzieje Cyda opiewa najstarszy kastyIijski zabytek literacki Cantar de Mio Cid - Pieśń o moim Cydzie. Wysławiana w niej duma, niezależność, odwaga, rycerskość Cyda stały się ważnym składnikiem kasty lijski ego wzorca cnót rycerskich. Groby Cyda i Jimeny zajmują dziś środek transeptu katedry w Burgos, najważniejszego zabytku miasta, jednej z najpiękniejszych katedr gotyckich na świecie. Rozpoczęta w 1222 r. zachwyca zarówno wnętrzem, jak i fasadą, zwieńczoną wieżą 84-metrowej wysokości. Główna nawa ma 88 m długości. Prócz kopuł w stylu plateresko, cały wystrój jest najczystszym przykładem gotyku. Zwiedzanie katedry trwa prawie 2 godziny.

Centrum Burgos
Burgos jest ośrodkiem przemysłowym oraz turystycznym, na którego rozwój wpłynęła biegnąca przez miasto Droga św. Jakuba, a także niewielkim, lecz rozwijającym się ośrodkiem uniwersyteckim.

Niemal całe Burgos pełne jest zabytków sztuki gotyckiej. Budownictwo religijne reprezentują kościół San Gil (koniec XIII w., piękne ołtarze i grobowce), klasztory Cartuja de Miraflores (XV w.), Real Monasterio de las Huelgas. zbudowany za czasów Alfonsa VIII w stylu łączącym cechy romańskie i gotyckie, Monasterio de San Pedro de Cardena, klasztor trapistów położony o 10 km od miasta, uznany za zabytek narodowy. Cyd pozostawił tu pod opieką opata żonę i dzieci, udając się na wygnanie. Budownictwo świeckie zwraca uwagę pałacem Casa de Cordon zbudowanym przez kastylijskiego wodza Don Pedra Fernandez de Valazco i gmachem Hospital del Rey służącym przez wieki pielgrzymom udającym się do Composteli z pielgrzymką do grobu św. Jakuba.

Współrzędne geograficzne Burgos
Latitude: N 42° 20’ 38" (42.3439925), Longitude: W 3° 41’ 49" (-3.696906)

Burgos na forum

  • Brak rozmów na temat Burgos.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]