Salamanka

Miasto położone na wysokości 800m n.p.m. w zachodniej części Mesety Kastylijskiej nad rzeką Tormes. Salamanca jest stolicą prowincji Salamanca znajdującej się w regionie Kastylia-León. Stanowi ważny ośrodek handlowy, przemysłowy oraz naukowy i turystyczny. Salamanka to przede wszystkim Uniwersytet założony w XIII w. Hiszpańskie Ateny w XIV w. zaliczone do europejskiej wielkiej czwórki: Paryż, Oxford, Bolonia, Salamanka. Wśród jego uczniów i wykładowców są nazwiska najsłynniejszych myślicieli Hiszpanii: św. Jan od Krzyża, Calderon de la Barca, Cervantes de Saavedra, Lope de Vega, Gongora, św. Ignacy Loyola, Unamuno... W mieście działa także drugi uniwersytet, papieski, są też dwie katedry: Catedral Vieja z XII w. i przylegająca do niej Catedral Nueva z XVI w.

Jednak głównym stylem miasta jest plateresko (hiszpański barok) i churrigueryzm (hiszpańskie rokoko). Salamanka była rodzinnym miastem rzeźbiarza i architekta Nicolasa Churriguerry, który w połowie XVIII w. stworzył tu swe najbardziej charakterystyczne dzieła. Z innych zabytków trzeba wymienić klasztor San Esteban i konwent de las Duenas; pierwszy imponuje fasadą w stylu plateresko, drugi ma urzekające wnętrza i ogrody. Plaża Mayor, podobny do madryckiego, przewyższa go elegancją i urokiem zabudowy.

Plaza Mayor Salamanco
Plaza Mayor Salamanco
Plaza Mayor to rynek w stylu barokowym. Został skonstruowany w latach 1729-1755 przez architekta Alberto Churriguere. Budynek na północnej stronie to Urząd Miasta.

Historycznie Salamanka należy do królestwa Leon, najstarszej w tej części kraju chrześcijańskiej organizacji państwowej. W królestwie Leon i Asturii narodziła się idea rekonkwisty, tu powstało pojęcie króla - pomazańca bożego, tu rozwinął się kult św. Jakuba, do którego grobu w galicyjskim Santiago de Compostela opodal wybrzeży Atlantyku, organizowano wielkie pielgrzymki i który dał imię pierwszemu zakonowi rycerskiemu w historii, Orden de Santiago założonemu właśnie w Leon. Stolica królestwa Leon utraciła później znaczenie na rzecz kastylijskiego Burgos, a potem Toledo, szczyci się jednak tym, że była kolebką hiszpańskiej państwowości. Tu m.in. król Alfons VIII zwołał w 1188 r. pierwsze zgromadzenie przedstawicieli, zalążek parlamentu. Miasta dawnego León - Zamora, Palencia, Benavente. Astorga i samo Leon - to historia zakrzepła w kamień. Wyłączywszy ruchliwe, silne gospodarczo Valladolid, jest to region, który dopiero ostatnio zaczął doganiać resztę kraju, dzięki mechanizacji rolnictwa i wielkim pracom nawadniającym. Ongiś były to najbiedniejsze ziemie Hiszpanii. Na zachód od Salamanki leży Las Hurdes, osławiona Ziemia bez chleba, o której przed 40 laty nakręcił swój wstrząsający film Luis Bunuel.

Zabytki i zwiedzanie Salamanca
Salamanca to miasto pełne zabytków z różnych epok. Zwiedzając je nie sposób nie zauważyć kościołów o strzelistych wieżach, bogato zdobionych fasadach.

Współrzędne geograficzne Salamanka
Latitude: N 40° 58’ 12" (40.9701039), Longitude: W 5° 39’ 49" (-5.6635397)

Salamanka na forum

  • Brak rozmów na temat Salamanka.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]