Katalonia

Katalonia jest najwyżej rozwiniętym gospodarczo regionem Hiszpanii, ma też najwyższy wskaźnik pracujących w przemyśle przede wszystkim tekstylnym, konfekcyjnym, chemicznym, elektromechanicznym i samochodowym. Poziomem gospodarowania i życia przypomina rozwinięte kraje Europy Zachodniej. Historycznie wcześniejszy rozwój tej właśnie prowincji, niemal zupełnie pozbawionej bogactw naturalnych, tłumaczy się odcięciem od handlu z Ameryką, zmonopolizowanego przez Kastylię i Andaluzję, które następnie zgubił napływ taniego złota. Drugim czynnikiem był separatyzm (czynnik napędowy ekonomiki i życia społecznego także w Baskonii).

Tłumy turystów odwiedzające Costa Brava nie zorientowały się do tej pory, że wcale nie są w ojczyźnie walki byków i flamenco, lecz w Katalonii - regionie autonomicznym, różniącym się od pozostałych części Hiszpanii mentalnością, kulturą i językiem. Prowadząc bardzo agresywną politykę kulturalną oraz robiąc wiele prasowego hałasu wokół Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku, kraj ten próbuje uświadomić całemu światu swą odrębność. Katalończycy przez wieki uważali się za odrębny naród, ich język nie jest dialektem ani francuskim, ani hiszpańskim. Jako pomost między chrześcijańską Prowansją a muzułmańską Hiszpanią, Katalonia była wielkim szlakiem wymiany handlowej i kulturalnej, czerpiąc z dorobku obu cywilizacji. Nic więc dziwnego, że w latach Republiki, która mniejszościom narodowym zapewniła pewną autonomię, Katalonia była jedną z opok republikańskich.

Blanes
Blanes
Barwami narodowymi Katalonii, podobnie jak innych regionów Hiszpanii i Francji położonych nad Morzem Śródziemnym, są żółty i czerwony. Układają się one w 4 czerwone pasy

Z biegiem historii Katalonia (Catalunya) nie zdołała co prawda zachować swojej suwerenności wobec przewagi Kastylii, ale udało jej się umocnić swą pozycję jako najsilniejszej nacji wewnątrz państwa hiszpańskiego. Po dziś dzień życiem społecznym Hiszpanii targa silna rywalizacja między Madrytem a Barceloną. Katalonia jako podmiot polityczny istnieje od 874 roku, kiedy Wilfryd Kędzierzawy ogłosił ją niezależną częścią państwa Franków (Condado de Barcelona). Jemu także Katalonia zawdzięcza swą flagę. Według legendy zanim zmarł śmiercią bohatera na polu walki, nakreślił cztery czerwone paski palcami, zanurzonymi we własnej krwi. W połowie XII wieku poprzez małżeństwo Katalonia połączyła się z sąsiednim Aragonem. W ten sposób w 1469 roku stała się częścią Korony kastylijskiej, zachowując jednak swój ustrój oraz wiele przywilejów. Utraciła je dopiero 300 lat później, czyli na początku XVIII wieku, po wojnach sukcesyjnych. Dzień klęski 11 września 1714 roku obchodzony jest obecnie jako święto narodowe (Diada) upamiętniające wolę walki o samodzielność. W XIX wieku Katalonia przeżyła ponownie ożywienie sił patriotycznych. Powstał zwarty ruch regionalny. Po utworzeniu Republiki w 1931 roku Katalonia uzyskała w końcu status regionu autonomicznego. Jednak po zwycięstwie w hiszpańskiej wojnie domowej w 1939 roku gen. Franco w sposób rygorystyczny stłumił samodzielność Katalonii, a jej język i kultura zostały usunięte z życia publicznego. W latach dyktatury miejscem konspiracji był klasztor Benedyktynów na górze Montserrat w paśmie na zachód od Barcelony. Tamtejsza Czarna Madonna (Verge negra) jest patronką kraju.

Najpiękniejsze miejsca Katalonii
Katalonia to wspólnota autonomiczna Hiszpanii a także region geograficzny i kraina historyczna znajdująca się na Półwyspie Iberyjskim z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Barcelonie.

Dziś wszelkie represje należą do przeszłości. Po śmierci gen. Franco właśnie Katalonia najgwałtowniej ze wszystkich hiszpańskich autonomicznych regionów zaczęła forsować niezależną politykę. Obejmuje ona całe szkolnictwo, władzę policyjną oraz ogólną katalonizację życia publicznego. Najlepiej zagospodarowana, o największych tradycjach przemysłowych, Katalonia najbardziej też skorzystała na gospodarczym boomie. Położenie tuż przy granicy francuskiej zapewniło jej także najwcześniej dopływ milionów turystów. Od rozbudowy ośrodków turystycznych na Costa Brava rozpoczęła się hiszpańska rewolucja turystyczna.

Ponad 8 milionów ludności mówi językiem katalońskim, wykłada się nim w szkołach, a nawet na uniwersytetach. Pod wpływem polityki kulturalnej katalonizacji ulega generacja przesiedleńców z innych regionów kraju (zwanych pogardliwie charnegos), którzy w uprzemysłowionej Katalonii szukają pracy. Niedawno wprowadzono nawet odrębne oznakowania samochodów. Według najnowszych ankiet prawie 40% ludności katalońskiej głosuje za niezawisłością swego kraju, przy czym większość jest za powolnym, stopniowym procesem odłączania się. Pewne sfery społeczeństwa widzą konieczność przeprowadzenia referendum w celu podjęcia szybkich decyzji w tej kwestii. Do tak zwanych Paisos Catalans - czyli krajów katalońskich - należy także obecnie autonomiczny region Walencji i Balearów. Oba dążą do politycznej i kulturalnej samodzielności, oraz traktują nieco zmieniony język kataloński, jakim posługuje się ludność Walencji i Wysp, za odrębne języki.

Dwa najbardziej okazałe klasztory w Katalonii, znajdują się na północny wschód i na północny zachód od Yalls. Mury miejskie i wieże średniowiecznego Montblanc widoczne są już z daleka. Niedaleko od miasta, na północnym stoku Serra de Prades, znajduje się klasztor cystersów Santa Maria de Poblet. Miejsce to wywołuje duże wrażenie. Oprócz kościoła i klasztoru są tu budowle wykorzystywane przez konfederację Katalonii i Aragonii, kiedy król Pere III el Cerimoniós wybrał to miejsce na intronizację. Założony w XII wieku kompleks był i odbudowywany do XVIII stulecia. Później nastąpiło sto lat zaniedbania i upadku po XIX-wiecznej sekularyzacji. Dopiero w 1940 roku klasztor został odrestaurowany i otwarty.

Podróże w głąb Katalonii trzeba zaplanować w zależności od czasu, jakim się dysponuje, ale nawet krótka wycieczka starczy, by dotrzeć do średniowiecznego miasta Girona oraz jego okolic z samotnymi wzgórzami Montseny oraz niezwykłym regionem wulkanicznym Garrotxa. Jeśli ktoś ma więcej czasu, powinien wybrać się w Katalońskie Pireneje, ze wspaniałymi i stosunkowo odludnymi terenami pieszych wędrówek, zwłaszcza po Parć Nacional de Aigtes Tortes i okolicach. Na wschód od parku leży wolnocłowa Andorra, górskie ustronie, ulokowane pośród cichszych, w większości niezauważanych, miejscowości granicznych, z których wszystkie oferują wspaniałe piesze wycieczki, a w zimie dobre warunki narciarskie.

Po Katalonii również dobrze się podróżuje, ponieważ po dwu lub trzech godzinach w dowolnym kierunku można znaleźć się wśród zmieniającego się krajobrazu o szczególnej piękności: od skalistego wybrzeża po długie, płaskie plaże; od gór po równiny; od mokradeł do lasów. Odległości, zwłaszcza w głębi kraju, są znaczne, ale i tak wszędzie łatwo dojechać z Barcelony. Z miasta są doskonałe połączenia, autobusowe i kolejowe, do większości głównych ośrodków. Najłatwiej dojechać do wybrzeża, na północ i południe od miasta, oraz lokalnych stolic - Girony, Tarragony i Lleidy. Do wszystkich tych miejsc można zrobić jednodniową wycieczkę podczas pobytu w Barcelonie albo podjechać podczas podróży po tym regionie.

Katalonia na forum

  • Adam
    Adam

    Przekraczając granicę koleją w Portbou lub szosą w La Junquera. Nad morzem ujrzałem pejzaż typowo śródziemnomorski: urwiste czerwonawe skały spadające do jaskrawo niebieskiej wody, małe zatoczki ze skrawkami kamienistych plaż. Poszarpane łańcuchy wzgórz dochodzą do samego morza, porośnięte pinią i kasztanowcami, miejscami pokryte kolczastą makiją. Na przestrzeni 300 kilometrów ciągnie się nieprzerwany niemal łańcuch plaż i osiedli turystycznych. Najbliżej Francji położone wybrzeże prowincji Gerona znane jest od kilkunastu lat jako COSTA BRAVA - DZIKIE WYBRZEŻE. Małe rybackie wioski - Colera, Lansa, Cadaques, Palafrugel, San Feliu de Guixols, Tossa de Mar, Loret de Mar, Blanes - są dziś wielkimi centrami turystycznymi z setkami hoteli, moteli i campingów. Costa Brava dostępna jest przede wszystkim dla turystów zmotoryzowanych, w pełni sezonu jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Europie.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]