Barcelona

Barcelona to drugie co do wielkości miasto położone w północno-wschodniej części Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Jest stolicą prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Ponieważ jest drugim co do wielkości miastem Hiszpanii, tak więc posiada rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej na którą składają się: metro, autobusy, tramwaje oraz różne sieci korporacji taksówek.

Miasto znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z łagodnymi, wilgotnymi zimami i suchymi latami. Styczeń i luty są najchłodniejszymi miesiącami ze średnią temperaturą 10°C. Opady śniegu są bardzo rzadkie. Lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami, ze średnią temperaturą 30°C. Najwyższa odnotowana temperatura w mieście to 38,6°C.

Wejście do Sagrada Familia
Wejście do Sagrada Familia
Główne wejście do bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Budowla wciąż jest w budowie. Jest to utrudnione z dwóch powodów: podczas hiszpańskiej wojny domowej projekty zostały

Barcelona zbudowana została ogromnym rozmachem, przecięta szerokimi avenidami kilkunasto-kilometrowej długości, należy do największych metropolii europejskich, a swym wyglądem dystansuje wiele stolic. Jej kształt urbanistyczny i architektoniczny jest w decydującej mierze rezultatem rozwoju w 2 połowie XIX w. i w początkach XX w. oraz w latach najnowszych. Centrum zajmują ogromne, surowe w liniach kamienice mieszczańskie, siedziby banków i przedsiębiorstw przemysłowych. Centralny plac zwany Plaża de Cataluńa, połączony jest z portem szeroką, wysadzaną drzewami aleją zwaną Ramblas, gdzie po zachodzie słońca koncentruje się życie towarzyskie miasta. U zbiegu Ramblas z bulwarem portowym, na placu Puerta de la Paz, wznosi się brązowa statua Krzysztofa Kolumba, w zamyśleniu przyglądającego się tysiącom turystów, którzy u jego stóp wsiadają na statki i promy kursujące na Baleary. Opodal replika jego słynnej karaweli, zakotwiczona u nabrzeża. Warto odwiedzić budynek starej giełdy (La Lonja) z 1382 r. i Królewskie Arsenały, nieciekawe zewnętrznie, kryjące natomiast wspaniałe wnętrza z XIV w.; mieści się w nich muzeum marynarki. Na tyłach rozciąga się Barrio Chino, typowa dzielnica portowa z małymi knajpkami i ciemnymi zaułkami, zaludnionymi przez typy spotykane w każdym porcie świata. Port Barcelony jest największy i najruchliwszy w Hiszpanii.

Atrakcje Barcelony
Barcelona od dawna ma reputację najbardziej kosmopolitycznego miasta w Hiszpanii, zwłaszcza gdy chodzi o wystrój wnętrz i architekturę. W latach 80. impuls intelektualny był silniejszy

Barcelona od strony morza wydaje się otoczona naturalną barierą gór Serra de Collserola, z których najwyższa, Tibidabo, stanowi centralny punkt miasta. Linia tramwajowa, Tran via Blau, dochodzi do dolnej stacji kolei linowo-torowej wiodącej na szczyt. Łatwa do rozpoznania sylwetka neogotyckiego kościoła Sagrat Cór, widoczna z wielkiej odległości, również stała się symbolicznym elementem panoramy miasta. Wspaniały widok na miasto, jaki rozpościera się z tej góry, uczynił ją popularnym miejscem wypoczynku, zbudowano tam wysoką wieżę telewizyjną, przy której kościół i diabelski młyn wesołego miasteczka wydają się niepozorne.

Ku północy miasta rozciąga się na obszarze ok. 2 km Barrio Gótico - Dzielnica Gotycka. Wąziutkie uliczki, zabudowane domami w różnych stylach z ostatnich dziesięciu wieków, w środku katedra św. Eulalii, której gotycka fasada pochodzi z wieku XIX, a wnętrza z wieków XIII-XV; na placu przed katedrą w niedzielę odbywają się konkursy sardany. Naprzeciw szkoła architektury, ozdobiona wielkim fryzem Picassa; Palacio de Diputaciónes z XV w., siedziba władz prowincji, Ayuntamiento (ratusz) z jedną fasadą modernistyczną, drugą w stylu gotyckim; dawny pałac królewski na Plaża del Rey, w którym Kolumb składał Królom Katolickim sprawozdanie z pierwszej wyprawy do Nowego Świata.

Z pozostałych zabytków Barcelony nie można pominąć kościoła Sagrada Familia, genialnego lub obłąkanego, zależnie od punktu widzenia, dzieła Antonio Gaudiego (1852-1926), wieże kościoła w kształcie różnobarwnych płomieni, nie przypominające żadnego budynku na świecie, wznoszą się na 107 m. Gaudi był Katalończykiem z Tarragony, najważniejsze dzieła swego życia zrealizował w Barcelonie; prócz katedry - hotel Gtieli, domy Calvet, Battlo, Mila, Figueras, kolegium św. Teresy oraz zaprojektowany przez niego park Giiell. Warto zwiedzić park Montjuich na wzgórzu nad samym morzem, z terenami wystawowymi, największą w Europie fontanną, widowiskami światło i dźwięk oraz olbrzymim skansenem zwanym Pueblo Espańol, doskonale wprowadzającym w architekturę różnych regionów Hiszpanii. W Palacio Nacional, mieszczącym Museo del Arte de Cataluna, zebrano największą i najciekawszą w świecie kolekcję sztuki romańskiej. Na wzgórzu Tibidabo, dominującym nad miastem, mieści się wesołe miasteczko. Ze szczytu wspaniała panorama miasta i okolic.

Współrzędne geograficzne Barcelona
Latitude: N 41° 23’ 06" (41.3850639), Longitude: E 2° 10’ 24" (2.1734035)

Barcelona na forum

  • ana
    ana

    W ostatnich latach życie nocne Barcelony uległo zupełnej przemianie. Niewątpliwie wynika to z ogólnej prosperity miasta i dobrego smaku, wykazywanego przez dynamiczną młodą generację jego mieszkańców. Jakikolwiek byłby tego powód, niewyobrażalnie wielką ilość energi twórczej zużyto na projektowanie nowych miejsc nocnej rozrywki. Ciekawe, że mimo twórczego nowatorstwa w tym zakresie, nie zapomniano o kultywowaniu tradycji. Ciągłość przejawia się zarówno w dekoracji wnętrz nowo powstających lokali, jak w plastyce i wzornictwie przemysłowym. Rozmaitego rodzaju bary i puby wniosły nowe wartości estetyczne, przyczyniając się do przekształcenia charakteru całych dzielnic miasta. Powstało wiele obiektów rozrywkowych i kulturalnych dla mieszkańców. Niektóre z nich były dawniej fabrykami, garażami, spółdzielniami, magazynami czy wilami. Obecnie zostały gustownie przebudowane i przystosowane do nowej roli. Można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że ludzi dałoby się poklasyfikować według typów budynków, mieszczących ich ulubione lokale. Niektórzy Hiszpanie, mniej podatni na wpływy mody, preferują tradycyjny styl zabawy, inni - młodsi -wolą bywać w nowoczesnych lokalach. Krążąc po nocnych przybytkach Barcelony, można dostrzec całą różnorodność oferowanych tam rozrywek.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]