Gerona

Girona często nazywana jest miastem czterech rzek, położona jest u zbiegu rzek Ter, Gtiell, Galligant i Onyar, w północno-wschodniej części Hiszpanii, w autonomicznym okręgu Katalonia. Gerona jest stolicą prowincji o tej samej nazwie - Gironès. Posiada jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Miasto oddalone jest od wybrzeża o godzinę jazdy, stanowi zaskakujący i przyjemny kontrast w porównaniu z miejscowościami na Costa Brava. Można sobie tu zrobić jednodniową wycieczkę z wybrzeża albo z Barcelony. Warto spędzić tutaj więcej czasu dwie lub trzy doby powinny starczyć na poznanie najciekawszych atrakcji miasta i uroków jego okolic. Najbliżej jest do położonego nad jeziorem miasteczka Banyoles, jedynie pół godziny drogi z Gerony. Niewiele dalej leży piękne Besalii, jedno z najstarszych i najciekawszych katalońskich miasteczek.

Aby lepiej poznać prowincję, trzeba udać się do Olot, położonego o półtorej godziny jazdy na zachód od miasta, w sercu regionu Garrotxa. Przeważają tu żyzne, pofałdowane, podziurawione kraterami tereny wulkaniczne, na których utworzono niedawno Parć Natural de la Żona Yolcanica. Nawet w obrębie granic samego Olot jest kilka kraterów, jednakże najładniejszą scenerię wulkaniczną ma wioska Santa Pau, nieco na wschód od miasta. Natomiast na północy leży Castellfollit de la Roca, dobry punkt rozpoczęcia licznych wędrówek w kierunku podnóży Pirenejów. Ci turyści, którzy mają więcej czasu, powinni udać się w przeciwnym kierunku, czyli na południe w stronę Barcelony, do górzystego rejonu Serra del Montseny, gdzie drogi wśród przepaści wiodą do uroczych miejscowości uzdrowiskowych. Do niektórych z nich łatwiej dojechać, mając własny środek transportu, ponieważ połączenia autobusowe są raczej kiepskie.

Architektura Girony
Architektura Girony
Girona jest niemal w całości wzniesiona z kamienia. Można oglądać tu wiele spektakularnych widoków - uliczki się strome, domy mają charakterystyczne kwadratowe portyki, ganki z

Rzeka Onyar dzieli Gironę: na jej prawym brzegu leży stare miasto, na lewym nowe, ciągnące się do Parku Devesa. Wąskie uliczki biegną przez dawną dzielnicę żydowską, gdzie w średniowieczu żyła jedna z największych w kraju wspólnot żydowskich, a tutejsza szkoła Kabały była szeroko znana. Jezioro w Banyoles znajduje się na szerokiej równinie, intensywnie uprawia i od dawna gęsto zaludnionej. Od zachodu otacza ją Serra de Rocacorba. Jezioro, zasilane podziemnymi źródłami, ma kształt ósemki. Wypływa z niego pięć strumieni, które za miasteczkiem Banyoles łączą się w rzekę Terri. Pogodne piękno pejzażu odbija się w spokojnych wodach jeziora, popularnego kąpieliska i ośrodka sportów wodnych, w którym rozgrywano eliminacje konkurencji wioślarskich Olimpiady w 1992 roku. Banyoles, ośrodek regionu Pla de Estany, wyrosło wokół klasztoru benedyktynów Sant Esteve, który został odbudowany w stylu neoklasycznym w XIX wieku. Od XI wieku było miastem targowym, co poświadcza zachowany budynek Starej Giełdy, Llotja del Tint. Gotycki kościół Santa Maria dels Turers, Muzeum Historii Naturalnej Darder i plac z arkadami również warte są odwiedzin.

Girona najciekawsze zabytki
Większa część współczesnej Girony leży na południowej stronie Riu Onyar. Od zachodu ograniczona jest dużym Parc de la Devesa. Większość turystów woli jednak spędzić czas

Współrzędne geograficzne Gerona
Latitude: N 41° 58’ 46" (41.9794005), Longitude: E 2° 49’ 17" (2.8214264)

Gerona na forum

  • aśka
    aśka

    czyli jakiś tani hotelik w Geronie nieopodal lotniska bardzo prosze!!! znacie jakieś??

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]