San Sebastian

San Sebastian lokalnie nazywane Donostia to stolica hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa, położona w Kraju Basków, w północno-wschodniej części Hiszpanii nad Zatoką Biskajską tuż przy granicy z Francją. Głównie dzięki malowniczemu wybrzeżu jest to bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa usytuowana w prześlicznej scenerii między piękną zatoką La Concha i malowniczymi górami na południu. San Sebastian to także duże miasto pełne galerii, kin i teatrów oraz eleganckich sklepów.

Po kilku zamachach terrorystycznych w ostatnich latach władzy generała Franco, hiszpańska rodzina królewska, arystokracja i korpus dyplomatyczny zdecydowały się na wybranie spokojniejszego miejsca na odpoczynki wakacyjne. Każdego roku 20 stycznia mieszkańcy miasta świętują podczas festiwalu zwanego Tamborrada. Równo o północy na Placu Konstytucyjnym na starym mieście prowadzący festiwal wciąga flagę San Sebastian, co jest znakiem do rozpoczęcia 24 godzinnej zabawy w rytmie bębnów. Panujący tu łagodny klimat sprawia, że zimy są znacznie cieplejsze niż we wnętrzu półwyspu, a słoneczne lato pozbawione jest nieznośnych upałów znanych z południa Hiszpanii.

Malownicza plaża Playa de la concha
Malownicza plaża Playa de la concha
Jedna z popularniejszych i cieszących się sporym zainteresowaniem plaż w Hiszpanii - Playa de la concha znajdująca się w San Sebastian jest prawdziwą perełką letniego

San Sebastian jest jednym z najpiękniejszych miast Hiszpanii, nazywanym często perłą północy. Przez wiele dekad cieszyło się sławą nadmorskiego kurortu. Jest to jedno z najbardziej polecanych ośrodków turystycznych zachodniej Europy. Miasto położone na malowniczym wybrzeżu nad Zatoką Biskajską idealnie wpasowuje się w gusta turystów. Dwie piękne piaszczyste plaże, luksusowe hotele, wytworne rozrywki - golf, polo, tory konnej jazdy, jednym słowem wszystko czego dusza zapragnie.

Plaża Playa de la Concha w San Sebastian
Hiszpańskie miasteczko San Sebastian słynie między innymi z wyjątkowo uroczej plaży Playa de la Concha o idealnej półkolistej linii brzegowej. Każdego roku w San Sebastian

Był czas gdy San Sebastian straciło wiele na rewolucji turystycznej, która otworzyła drogę do zagranicznych podróży milionom średnio i mało zarabiających, nie miało im wtedy wiele do zaoferowania będąc kurortem dla bogatych. W kategorii kąpielisk luksusowych również nie wytrzymało konkurencji z atrakcyjniejszymi kąpieliskami Wybrzeża Słońca, Balearów i Wysp Kanaryjskich. Pozostał mu atut bliskości francuskiej granicy, a także stare sentymenty do dawnych dobrych czasów, silne wśród Hiszpanów starszego pokolenia. Miasto położone jest nad regularnie zarysowaną zatoką (Bihia) między wzgórzami Monte Urgull i Monte Igueldo a jego półkolista plaża (Playa de la Concha) należy do najpiękniejszych w Europie. Na wzgórzu Urgull, w starej fortecy Santa Cruz de la Mote mieści się muzeum, jedno z nielicznych w Hiszpanii, eksponujące obiekty i dokumenty z czasów wojny domowej.

Współrzędne geograficzne San Sebastian
Latitude: N 43° 19’ 06" (43.318334), Longitude: W 1° 58’ 52" (-1.9812312)

San Sebastian na forum

  • teodor wajman
    teodor wajman

    Obowiązkiem każdego turysty przybywającego do San Sebastian miedzy końcem lutego a początkiem maja jest wizyta w jednej z wielu sidrerias na obszarze wokół Astigaraga, ok. 6 km za miastem. Produkcja jabłecznika jest jedną z najstarszych tradycji w Kraju Basków. Aż do wojny domowej i fali industrializacji praktycznie każde gospodarstwo rolne w Gipuzkoa i w mniejszym stopniu w inych prowincjach produkowało jabłecznik, który był cenym towarem wymienym. Do całkiem niedawna wymiana pozostawała podstawową formą handlu w tutejszych społecznościach wiejskich.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]