Wino

Stołowe wina hiszpańskie są doskonałe i tanie, zdecydowanie lepsze od tanich stołowych win francuskich. Szlachetnych jest oczywiście mniej, ale kilka gatunków zasługuje na uwagę. Istnieje kilka stref win. Kastylia to białe wytrawne Vinos Claretesy de Cebreros z rejonu Segowii i Salamanki oraz czerwone Valdepeńas z La Manczy. Galicja produkuje białe Vinos de Ribero. Aragonia szczyci się doskonałym sławnym winem wytrawnym Rioja. Lewant ma czerwone Tintos de Castellón i białe Vinos de Yecla y Jumilla z Murcji. Andaluzja jest najbogatsza w wino. Cały świat podbiła słodka malaga oraz jerez, czyli xeres, czyli sherry, o którym obszernie piszemy w rozdziale poświęconym miastu Jerez de la Frontera. Jerez jest podstawą znakomitego i taniego koniaku hiszpańskiego, czyli brandy. Natomiast w Asturii i Baskonii pije się sidrę czyli cydr (jabłecznik), tu właśnie zdaniem Hiszpanów - wynaleziony i przeniesiony dopiero do Normandii i Bretanii.

O produkcji hiszpańskiego wina można by napisać tomy prac naukowych. Istnieje niezliczona ilość ich gatunków, technologii wytwarzania i sposobów przechowywania, a co za tym idzie - ogromne różnice w smaku. Związek hiszpańskich producentów win ogłasza co roku ocenę zbiorów.

W ten sposób można szybko zorientować się w jakości roczników pochodzących z poszczególnych terenów upraw (najsłynniejsze z nich to Jumilla, Navarra, Rioja). Wina można napić się także w specjalnym sklepie z konsumpcją (bodega), lecz nigdy wieczorem w barze. Wyjątkiem jest kieliszek sherry, którą pija się gównie w Andaluzji. W Galicji wino sączy się z filiżanek. Nawet sangrii - mieszanki z wina czerwonego, owoców, cukru, cynamonu i odrobinki rumu czy koniaku nie pije się w Hiszpanii w takich ilościach, jak to przypuszcza się zagranicą.

Wino na forum

  • Brak rozmów na temat Wino.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]