Religia

Większość, bo 95% Hiszpanów wyznaje katolicyzm. Na 1000 mieszkańców przypada jeden ksiądz. Różne badania wykazały jednak, że praktykujących katolików jest mniej niż 50%. Hiszpania od lat siedemdziesiątych przeżywa nieznaną sobie dotąd sekularyzację, która dotyka w szczególności twierdz katolicyzmu, takich jak np. Kraj Basków. Ludzie chętniej spędzają czas na prywatnych zajęciach niż w kościele na mszy. Kościół stracił swoje znaczenie jako centrum życia społecznego. Odniesienie do kwestii moralnych, takich jak stosunki pozamałżeńskie lub zapobieganie ciąży, zraża młodzież. W Kraju Basków 75% młodych ludzi wypowiada się za macierzyństwem bez zawierania związku małżeńskiego. Już nawet takie dogmaty, jak nieśmiertelność duszy lub niepokalane poczęcie nie są w stanie wszystkich przekonać. Piekło także się już wysłużyło. Wierzy w nie jedynie 20% społeczeństwa. Wiara katolicka najsilniej zakorzeniona jest wśród prostytutek.

To wszystko nie oznacza jednak, że w Hiszpanii istnieje silny ruch ateistyczny. Kwestie religijne są dla większości po prostu bez znaczenia. Pielęgnuje się natomiast kulturę katolicką. Święta kalendarza katolickiego cieszą się nie mniejszym powodzeniem niż chrzciny, komunia i wesele. Kult Virgen (Dziewicy Marii) odgrywa pierwszorzędną rolę podczas święta Semana Santa, świąt ku czci patronów, procesji i pielgrzymek. Także objawienia nie należą do przeszłości.

Folklorystyczne fasady katolicyzmu zdają się zadowalać hiszpański Kościół. Nadal stanowi on ważną siłę w systemie społecznym (prasa, radio), nawet jeśli złote czasy katolicyzmu narodowego epoki frankistowskiej należą już do przeszłości. Opus Dei, jakie w latach sześćdziesiątych miało wielki wpływ na politykę gospodarczą, a następnie uwikłało się w skandal finansowy (zwany żartobliwie Santa Mafia), ponownie zbiera siły w konserwatywnym obozie Partido Popular. Ale również państwo rządzone przez socjalistów obsypuje Kościół katolicki przywilejami i wspiera go wysokimi sumami pieniędzy. Z kolei organizacje kościelne służą społeczeństwu.

Religia na forum

  • Brak rozmów na temat Religia.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]