Madryt

Madryt to jeden z siedemnastu autonomicznych regionów Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię 8028 km, jego stolicą jest Madryt. Inne większe miasta to Alcala de Henares, San Lorenzo de El Escorial i Aranjuez. Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia nazwy Madryt. Według legendy miasto zostało założone przez Ocno Bianora - syna króla Toskanii i Mantui Tyrrheniusa, zostało pierwotnie nazwane Metragirta lub Mantua Carpetana, inni zaś twierdzą, że pierwotną nazwą była Ursaria, ze względu na dużą liczbę tych zwierząt, które zostały znalezione w sąsiednich lasach, które wraz z drzewkiem truskawkowym stały się herbem miasta od czasów średniowiecza. Niemniej jednak, obecnie powszechnie uważa się, że obecna nazwa miasta pochodzi z II wieku p.n.e, kiedy to Imperium Rzymskie ustanowiło osadę nad brzegiem rzeki Manzanares.

W 1560 r. król Filip II, syn Karola V, zapragnął dać zjednoczonej Hiszpanii, władczyni imperium, nad którym nie zachodziło słońce, stolicę godną jej potęgi. Powiadają, że na mapie dokładnie wyznaczył geometryczny środek półwyspu: wegetowała w tym miejscu nędzna mieścina Magerit, z zameczkiem, w którym od czasu do czasu zatrzymywali się królowie w drodze z Francji do Toledo. Więziono tam francuskiego króla Franciszka I po bitwie pod Pawią; przepływającą tamtędy rzekę Manzanares nawet kozy w bród przechodziły. Słowo królewskie było jednak prawem. Po kilkunastu latach Madryt przejął funkcję stolicy, detronizując Toledo po 1000 latach panowania.

Madryt stolica regionu
Madryt stolica regionu
Madryt jest zarazem stolicą regionu autonomicznego (comunidad autónoma) o nazwie Madryt. Jest również stolica Hiszpanii. Miasto leży kilka kilometrów od łańcucha górskiego Sierra de Guadarrama,


Termin Madryt przechodził w różnych okresach historii ewolucje związane ze swą nazwą. W VII wieku Islamskiego podboju Półwyspu Iberyjskiego zmieniono nazwę na al-Majrīṭ - co oznaczało odniesienie wody jako drzewa lub dawcy życia. We współczesności nazwa Madryt wyewoluowała od słowa Matrit w języku mozarbic, która to nazwa jest używana po dzisiejsze czasy.

Madryt na forum

  • samanta
    samanta

    Jak jest z połączeniem z Madrytu nad morze lub ocean? chyba będę w te wakacje jechała z tatą do Madrytu - on tam pracuje i chciałam zapewnić sobie jakąś rozrywkę a wiadomo ile można zwiedzać? dlatego myślę sobie że jak by można jakimś metrem albo butem szybko i sprawnie dostać się na jakąś plaże to bym miała zajęcie :-)

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]