Madryt

Madryt to stolica Hiszpanii i prowincji zarazem, mieści się tam siedziba centralnych władz kraju i dworu królewskiego. Położony jest na wysokości 590-715 m n.p.m, zajmuje około 531 km powierzchni w północnej części Nowej Kastylii blisko geograficznego środka Półwyspu Iberyjskiego. W porównaniu z innymi miastami hiszpańskimi o wielowiekowej historii i przebogatych zabytkach Madryt - stolica kraju - nie może pochwalić się wielu zabytkami. Nawet hiszpańskie przewodniki zgod nie polecają do zwiedzania muzea. O tyle słusznie, że Prado należy z pewnością do najbogatszych na świecie. Zgromadzono tu kolekcję malarstwa hiszpańskiego od XII do XIX w. z płótnami El Greco, Velazqueza, Ribery, Murillo, Zurbarana, Goyi, malarstwa włoskiego, malarstwa flamandzkiego (od Xlll-wiecznych prymitywów i Boscha po barok holenderski), malarstwa niemieckiego, holenderskiego, angielskiego. Z innych ciekawych galerii warto wymienić: Museo de la Real Academia de Bellas Artes de San Fernando (malarstwo hiszpańskie wszystkich epok), Ermita de San Antonio przekształcone w Panteon Goyi, Museo Lazaro Galdiano (kolekcja obrazów ze zbiorów Prado), Museo Nacional de Artes Decorativas (kolekcja zabytków kultury materialnej ze wszystkich regionów Hiszpanii), Museo Nacional de Arte Contemporaneo, Museo Taurino (obok kordowańskiego - najbogatsza kolekcja ilustrująca dzieje corridy). Wielkim muzeum jest też Palacio Real (Zamek Królewski) pompatyczny i przeładowany zdobieniami, przepełniony zabytkowymi meblami, bronią, obrazami, parcelaną, dywanami.

Zasadniczy kształt nadały Madrytowi wielkie realizacje urbanistyczne schyłku XIX w. Przebito wówczas bulwary i aleje, wzdłuż których stanęły solidne mieszczańskie kamienice i siedziby banków czy towarzystw handlowych. Nie ma typowego starego miasta, z wyjątkiem niewielkiej dzielnicy wokół Plaża Mayor (Głównego Placu) zbudowanego na początku XVII w. przez Filipa III. Jest to regularny czworobok otoczony jednakowymi domami: przez wiele lat służył na zmianę jako arena walki byków i miejsce egzekucji ofiar Inkwizycji. Poniżej Plaża Mayor ciągnie się dzielnica handlowa, stary bazar; nad domami góruje masyw nudnego, bezstylowego Kościoła św. Izydora, a za nim w uliczkach przyległych do Plaża Cascorro, odbywa się w każdy niedzielny ranek rastro, czyli pchli targ. Można tam kupić dosłownie wszystko, od jarmarcznych bohomazów po najwartościowsze dzieła sztuki, wyroby nowoczesnego przemysłu, obok przedmiotów produkowanych ręcznie przed 500 laty; najciekawsza jest jednak obserwacja tłumu odwiedzającego owo targowisko w niedzielny ranek, tłumu, w którym mieszają się piękne damy z bogatej burżuazji z żebrakami i hippiesami z całego świata.

Panorama Madrytu
Panorama Madrytu
Madryt jest stolicą i największym miastem Hiszpanii. Znajduje się w środkowej części kraju u podnóża gór Sierra de Guadarrama nad rzeką Manzanares.

Z pobliskiego Plaża Tirso de Molina można metrem pojechać na centralny madrycki dworzec Estación de Atocha. Od dworca ku północy wiedzie główna arteria Madrytu, ogromna wielopasmowa aleja kilkunasto-kilometrowej długości, nazywająca się najpierw Paseo del Prado (od muzeum), potem Paseo de Calvo Sotelo, następnie Paseo de la Castellana. Aleja przecina szereg placów przyozdobionych fontannami. Pierwszy z nich, Plaża de Canovas del Castillo, zwany jest placem Neptuna od barokowej fontanny na środku. Następny, Plaża de la Cibeles, ozdabia ogromny secesyjny gmach Palacio de Comunicaciones, czyli głównej poczty. W pobliżu Plaża de Colón wznosi się budynek Museo Nacional del Arte Contempo-raneo z ciekawymi ekspozycjami sztuki współczesnej. Za wiaduktem obwodnicy śródmiejskiej, Castellana mija słynny stadion klubu Real Madryt (Estadio Santiago Bernabeu) i gmachy Nuevos Ministerios, dzielnicę agend rządowych, by wreszcie doprowadzić do peryferyjnej, nowoczesnej stacji kolejowej Chamartin. Równolegle, oddzielając gmachy Prado od wspaniałych ogrodów Retiro ciągnących się na obszarze 130 hektarów, biegnie wytworna Calle de Alfonso XII i jej przedłużenie, Calle Serrano; pod numerem 210 mieści się tam polskie przedstawicielstwo handlowo-konsularne. Główną oś wschód-zachód stanowi długa Calle Alcala. U jej wschodniego krańca wznosi się wielka arena Plaża de Toros Las Ventas. Za skrzyżowaniem z Paseo del Prado na Plaża de la Cibeles, C. Alcala przecina stare centrum miasta i kończy się na niewielkim, nieregularnym placu Puerta del Sol, centrum handlowej dzielnicy z domami towarowymi.

Najwspanialsze zabytki Madrytu
Zabytki i architektura Madrytu stanowi nie lada atrakcję turystyczną dla przybywających tu co roku turystów z całego świata.

Od Puerta del Sol w stronę Pałacu Królewskiego i sąsiadującego z pałacem kościoła Nuestra Senora de la Almuderia wiedzie stara Calie Mayor. Skręcając ku północy w Calle Bailen dochodzimy do pięknego Plaża de Espańa z pomnikiem Cervantesa pośrodku; plac zamykają potężne gmachy Edificio Espańa, siedziba luksusowego hotelu Plaża i biurowiec Torre Madrid. Dalej ku północnemu zachodowi Calle de la Princesa prowadzi W kierunku wielkiego, nowoczesnego Miasteczka Uniwersyteckiego; ulicę zamyka niedokończony Łuk Triumfalny, który miał być pomnikiem zwycięstwa w wojnie domowej, a dziś upamiętnia poległych w bitwie o Madryt. W przeciwnym kierunku, w stronę centrum ciągnie się wielkomiejska Avenida de Jose Antonio, powszechnie nazywana dawnym imieniem - Gran Via.

Współrzędne geograficzne Madryt
Latitude: N 40° 25’ 00" (40.4167754), Longitude: W 3° 42’ 14" (-3.7037902)

Madryt na forum

  • Iza
    Iza

    Z Madrytu do Burgos można wybrać jedną z trzech dróg. Najkrótsza (242 km) wiedzie prosto na północ przez bezleśną, bezwodną, spaloną słońcem mesetę, przekraczając Guadaramę w Puerto de Somosiera. Druga (310 km) najczęściej używana przez turystów, przekracza góry przełęczą Puerto de Navacerada i prowadzi przez Segowię i Valadolid. Trzecia (460 km) wiedzie do AviIi przez przełęcz Puerto de Guadarama i trasą okrężną umożliwia zwiedzenie Salamanki. Trasa trzecia prowadzi w pobliżu Eskurialu i Doliny Poległych; zbaczając o kilkadziesiąt kilometrów można także zwiedzić Segowię.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]