Murcja

Murcja to popularna nadmorska wspólnota autonomiczna, prowincja i region historyczny w południowo-wschodniej Hiszpanii. Stanowi stolicę prowincji, zniszczona w czasie wojny domowej, zachowała niewiele zabytków. Miejskie muzeum zgromadziło piękną kolekcję rzeźb Francisco Salzillo, mistrza baroku oraz drugą po Sewilli kolekcję pasos, ołtarzy obnoszonych po mieście w czasie wielkotygodniowych procesji, słynących na całą Hiszpanię. Imponująca gotycka katedra ma monumentalną 92-metrową dzwonnicę. Stepowe okolice Murcji słyną z hodowli byków do corrid.

Większość krainy, poza nadmorskimi równinami, pokryta jest wyniesieniami, które wchodzą w skład masywu Sierra Nevada. Teren ten bogaty jest w surowce mineralne, szczególnie cynk i ołów. Wydobycie rud i ich przetwórstwo jest ważną gałęzią gospodarki Murcji. Bardzo rozwiniętą dziedziną rolnictwa jest uprawa warzyw (pomidory, papryka). Na Costa Cálida znajdują się jedne z najbardziej popularnych kurortów w Hiszpanii. Zlokalizowane są one głównie wokół laguny Mar Menor (Mniejsze Morze).

Murcja była pierwszą krainą na Półwyspie Iberyjskim zajętą przez Kartagińczyków, którzy założyli tu Nową Kartaginę. Po podboju Murcję wcielono do prowincji Hispania Tarraconensis. W czasach panowania Maurów (od 714) prowincja nosiła nazwę Todmir niezależne państewko wcielone w 756 do państwa Omajjadów. Od XI wieku samodzielny emirat, przyłączony do Kastylii po zdobyciu 1265 przez chrześcijan. Mieszkańcy Murcji posługują się specyficznym dialektem języka hiszpańskiego zwanym Murciano. Dialekt ten charakteryzuje się tendencyjnym ucinaniem spółgłosek w ostatniej sylabie oraz rozbudowanym słownictwem regionalnym, w którym wiele słów jest pochodzenia arabskiego. Niektórzy rdzenni mieszkańcy prowincji posługują się ponadto niezrozumiałym dla władającego standardowym językiem kastylijskim dialektem Panocho.

Murcja na forum

  • tomek
    tomek

    Jak by kto nie wiedział jest to stolica regionu i miasto uniwersyteckie założone w 825 r. przez Arabów. Najważniejszy zabytek miasta to katedra, która stanęła w XV w. na miejscu meczetu. Jej wspaniała fasada wykonana w XVIII w. uważana jest za najpiękniejszą późnobarokową fasadę w Hiszpani.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]