Nawarra

Navarra to górzysta i pokryta lasami kraina, przejściowa między Pirenejami, kastylijską Mesetą i aragońskimi stepami, przez cały okres historyczny była ostoją separatyzmu, krainą, której żaden średniowieczny władca nie potrafił sobie definitywnie podporządkować. W pirenejskim wąwozie Roncesvalles Baskowie i Nawarczycy unicestwili tylną straż armii Karola Wielkiego, co opiewa Pieśń o Rolandzie.

Arabowie nigdy nie zdołali opanować tych ziem i od IX w. istniało tu niepodległe królestwo, grawitujące między Leonem, Kastylią i Aragonią, rządzone od 1234 r. przez dynastię francuską. Nawarra obejmowała wówczas terytorium po obu stronach Pirenejów. W 1511 r. Ferdynand Aragoński zajął terytorium Nawarry na południe od Pirenejów (północną część zjednoczył z Francją król Henryk IV). Fanatycznie katolicka i nastawiona monarchistycznie, Nawarra była podczas wojny domowej jedną z ostoi frankistów, a nawarska milicja (requetes) popisywała się licznymi okrucieństwami.

Encierros de toros
Encierros de toros
Coroczne encierros de toros, czyli wielka gonitwa byków która przyciąga do Nawarry każdego roku tysiące turystów z całego świata.

Nawarra, graniczący z Francją, jest rolniczo-przemysłowym regionem zamieszkiwanym przez ponad pół miliona mieszkańców. Jego stolica, Pamplona, słynie z dorocznego encierros de toros - przeganiania byków uliczkami. Z zabytków najcenniejsza jest katedra, warto zwiedzić też Muzeum Nawarry. W regionie do najciekawszych miejscowości zaliczana jest Estella, z kościołem San Pedro de la Rúa, a także klasztory cystersów La Oliva z XI-XII w. i benedyktynów Leyere z XII-XIII w. W tym drugim szczególnie cenna jest wspaniała romańska krypta z kolumnami.

Cechy charakretystyczne regionu Navarra
Navarra to kraina historyczna położona w zachodniej części Pirenejów na pograniczu Hiszpanii i Francji. Nawarra obejmuje część historycznego Kraju Basków.

Nawarra stanowi jedną z dwóch wspólnot autonomicznych o statusie comunidad foral, tzn. wspólnoty prawa lokalnego. Określenie to przysługuje jej w związku z faktem, że dawna autonomia prawna nigdy nie została w tym regionie zniesiona. Nie dokonał tego gen. Franco, odwdzięczając się za poparcie Nawarry w wojnie domowej. Dzięki temu po uchwaleniu nowej konstytucji Hiszpanii w 1978 r.

Nawarrze przysługiwało prawo do ogłoszenia szerszej autonomii bez dodatkowych warunków, które musiała spełnić większość wspólnot autonomicznych. Istotnym uprawnieniem Nawarry jako wspólnoty prawa lokalnego jest negocjacja z rządem hiszpańskim tzw. umowy ekonomicznej, która określa udział obu stron w podatkach i wydatkach. Dodatkowo statut autonomiczny Nawarry jako jedyny nie nosi nazwy statutu, lecz Ustawy o udoskonaleniu prawa lokalnego.

Nawarra na forum

  • rudolf
    rudolf

    Nazwa Nawara przyznam ze przypomina mi bardziej samochod i nie bylo by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to ze to Nisan Nawara - a nisan to przeciez nie jest hiszpanskie auto a raczej chyba japonskie lub z tamtego azjatyckiego regionu. Czy ktos zna tajemnice nazwy Nawara? czy to jakies hiszpanskie pochodzenie czy zapozyczone od azjatow?

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]