Pampeluna

Pampeluna to niezwykle popularne miasto położone w północnej części Hiszpanii. Jest stolicą prowincji Nawarra Przed objęciem przewodnictwa w regionie była potężnym miastem fortecznym broniącym północnych granic Hiszpanii u podnóży Pirenejów. Położona na wys. 442 m npm nad brzegiem Argi, otoczona wysokimi górami, dawna stolica Królestwa Nawarry. Składa się ze starego miasta otoczonego murami obronnymi i nowoczesnych dzielnic przemysłowo-mieszkaniowych. Rozwijała się od wczesnego średniowiecza dzięki Drodze św. Jakuba i tysiącom odwiedzających ją pielgrzymów. Blisko związana z Francją, zawdzięcza wpływom francuskim charakter wielu swych zabytków: katedry gotyckiej z XIV i XV w. z klasyczną, grecko-romańską fasadą, czy kościoła San Fermin z wyniosłą wieżą, będącą jednym z symboli miasta.

Nawet obecnie jest w jej wyglądzie potężne mury i pięcioboczna cytadelacoś z miasta garnizonowego. Położone u podnóża Pirenejów nad rzeką Arga, 92 kilometry od San Sebastian oraz 407 kilometrów od Madrytu. Pampeluna, tak jak cała Nawarra, jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów Hiszpanii. Mury obronne rozbudowywano do XVIII w. Przez cały rok Pampeluna jest miastem sennym i cichym, zmienia się jednak nie do poznania między 6 i 14 lipca, w dniach wielkiej Feria de San Fermin, Odbywają się liczne imprezy plenerowe, procesje, zabawy i widowiska, a w dniach 7 i 13 lipca, punktualnie o 7 rano, zaczyna się encierro: na ulice wypuszczane są przeznaczone na corridę byki, które w zawrotnym pędzie przemierzają miasto; zabawa polega na demonstracji odwagi i wybieganiu na ich trasę. Niemal co roku kończy się to ciężkimi poranieniami, a nawet śmiercią nie dość szybkich w nogach. Sanfermines należą do najpopularniejszych świąt w Hiszpanii.

Sanfermines w Pampelunie
Sanfermines w Pampelunie
Każdego roku w lipcu organizowane są tu tzw. sanfermines, fiesty ku czci patrona miasta świętego Fermina, w czasie których odbywają się słynne encierros – gonitwy

Pampeluna rozgłos na całym świecie uzyskała głównie za sprawą słynnych ucieczek przed bykami, po hiszpańsku encierro. Ucieczki niesłychanie rozsławiły miasto, a relacje telewizyjne są transmitowane na cały świat. Biegi odbywają się codziennie, o 8 rano, między 7 a 14 lipca. W biegu, w większości biorą udział młodzi mężczyźni, nie oznacza to jednak że kobiety nie są mile widziane. Bieg obejmuje trasę 800 metrów i trwa zwykle od dwóch do trzech minut - czasem dłużej, jeśli byki zgubią bądź pomylą drogę. Do zabawy można dołączyć w każdej chwili - nie trzeba się nigdzie rejestrować. Po prostu wystarczy wbiec w tłum i uciekać przed rozjuszonym ważącym około 800 kg bykiem.

Gonitwa byków ulicami miasta
Każdego roku do Papmeluny przybywa tysiące turystów uczestniczyć bądź tylko oglądać słynną gonitwę byków jaka ma miejsce głównymi ulicami miasta.

Współrzędne geograficzne Pampeluna
Latitude: N 42° 48’ 45" (42.812526), Longitude: W 1° 38’ 45" (-1.6457745)

Pampeluna na forum

  • anna
    anna

    W tegorocznej gonitwie byków a dokładnie ucieczce przed bykami ranych zostało 6 osób - głównie turystów. Choć od lat mówi się o zaprzestaniu tych atrakcji

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]