Pireneje

Katalońskie Pireneje, oddzielające Hiszpanię od Francji, to najbardziej na wschód wysunięte pasmo górskie. Podróż pociągiem z Barcelony do Ripoll trwa zaledwie parę godzin. Okolica na północ od tego miasta została w dużym stopniu zagospodarowana: jest tu ośrodek narciarski.

Latem jest znacznie spokojniej, co na pewno zadowoli turystów chcących zwiedzić takie miejscowości, jak Camprodon i jego okolice. Dłuższa wycieczka wymaga skorzystania z prywatnej linii kolejowej do Niiria (dużego ośrodka narciarskiego), trasa ta należy do najciekawszych w Katalonii. Dalej na północ, przy granicy francuskiej leży Puigcerda, jedyne połączenie kolejowe z Francją przez Pireneje. Ciekawostką jest hiszpańska enklawa Llivia leżąca w obrębie terytorium Francji.

Trudniejsze szlaki turystyczne znajdują w zachodniej części tego łańcucha górskiego, za La Seu d’Urgell i bezcłowym księstwem Andorry, które leży mniej więcej w środku Katalońskich Pirenejów. Również krajobraz, fauna i flora są w tej części bardziej zróżnicowane. Choć okolica jest bardziej zagospodarowana niż, powiedzmy, aragońska część gór dalej na zachód, to jednak wyprawy piesze należą tu do najciekawszych w całych Pirenejach. Dość łatwo można dojść do doliny Noguera Pallaresa, oraz do niebywale malowniczego Parc Nacional d’Aigues Tortes. Są tu wszędzie trasy i szlaki nadające się zarówno dla nowicjuszy, jak i dla bardziej wprawnych turystów. Inną atrakcją jest dolina Boi na zachodnim krańcu parku narodowego i jej wspaniałe kościoły romańskie.

Pireneje na forum

  • Brak rozmów na temat Pireneje.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]