Almorawidzi i Almohadzi

Gdy w 1085 roku Alfons VI doprowadził rekonkwistę do linii rzeki Tag i zdobył Toledo, taifas musiały wezwać na pomoc Almorawidów. Była to dynastia berberyjska, pod której panowaniem pozostawały obszary Afryki północnej i Złoty. Szlak do Sudanu. Pod wodzą Jusufa Ben Taszfina Almorawidzi przebyli Cieśninę Gibraltarską, pokonali Alfonsa VI i zajęli się jednoczeniem mauretańskich państewek. Dokończyli dzieła zdobywając Grenadę, Malagę i Sewillę. Byli wyznawcami ortodoksyjnego islamu, więc narzucili surowy reżym polityczny i kulturalny. Na czele wszystkich ważnych urzędów stali wysocy rangą oficerowie, poddani z kolei władzy suzerena w Marakeszu. Ludność, nie nawykła do takich rządów, szybko zaczęła się buntować. Na południu Almorawidzi zostali zaatakowani przez Almohadów, którzy przejęli kontrolę nad Złotym Szlakiem do Sudanu, a w roku 1147 nad całym Marokiem.

Jedynymi taifas, jakie pozostały niezależne, były Badajoz i Saragossa. Walencję zdobył El Cid Campeador, mozarabski szlachcic skazany na banicję przez króla Alfonsa VI. Jest on bohaterem eposu El Cantar de Mio Cid oraz wielu średniowiecznych legend i romanc. Gdy zginął, Walencja ponownie dostała się w ręce Arabów i została wyzwolona dopiero w 100 lat później przez Jaime I Zdobywcę.

Almohadzi rządzili w Al-Andalus i w Afryce północnej przez niemal cały wiek. Po szybkim wypadzie zbrojnym poprowadzonym z Maroka zajęli Tarifę i Algeciras. Stolicę założyli w Marakeszu, a Sewilla stała się centrum administracyjnym i kulturalnym. Powstrzymali marsz chrześcijańskich wojsk na południe, a nawet sami atakowali Kastylię i Nawarrę.

Pod panowaniem Almohadów Sewilla stała się miastem tętniącym życiem. Arabowie wybudowali tam meczet oraz minaret zwany Giraldą, bardzo podobny do minaretu Koutubija w Marakeszu. Z meczetu zachowała się do dzisiaj jedynie wieża i Pomarańczowy Dziedziniec. Torre del Oro i Alcazar stanowiły część miejskich fortyfikacji. Budowle te jednak nie mogą się równać ze wspaniałą architekturą Kalifatu Kordobańskiego.

Almorawidzi i Almohadzi na forum

  • Brak rozmów na temat Almorawidzi i Almohadzi.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]