Fenicjanie Grecy i Kartagińczycy

Kontakty handlowe między fenickimi miastami Tyr i Sydon, położonymi na wybrzeżu Azji Mniejszej, a Tartessos nawiązały się około 1000 roku p.n.e. W pobliżu Tartessos Fenicjanie założyli własną osadę i nazwali ją Gadir. Jest to dzisiejszy Kadyks, najstarsze miasto Euro-rjy. Następne osady fenickie nad Morzem Śródziemnym to Malaca (Malaga), Sexi (Alumunecar) i Abdera (Adra), a także Kartagina, która miała uzyskać wielkie historyczne znaczenie, założona na wybrzeżu Tunezji około 800 roku p.n.e. Tartessos pozostało pod panowaniem fenie -kim do 575 roku p.n.e., kiedy to Nabuchodonozor, władca Babilonii, zniszczył Tyr. Wykorzystali to Grecy, zdobywając fenickie kolonie w Hiszpanii. Oni z kolei, aby umocnić związki gospodarcze, założyli Mainake (Yelez Malaga), Hemero-scopeion (Denia), Akra Leuca (Alicante), Sagunto, Rhode (Roses) i Emporion (Ampurias). W tym samym czasie Celtowie, indoeuropejski lud wędrowny, osiedlili się w środkowej części Półwyspu Iberyjskiego. Iberowie przybyli z Afryki i założyli swoje siedziby na południu i wschodzie.

W części środkowej półwyspu zmieszali się z Celtami, dając początek ludom celtyberyjskim. Wybrzeża pozostawały pod panowaniem helleńskim. Iberowie byli rolnikami i pasterzami. Swoje osady, takie jak Iponuma (Kor-doba) czy Ilduro (Mataró), otaczali murami obronnymi. Przykłady rzeźby iberyjskiej to Damy z Elche (III wiek p.n.e.) i z Bazy oraz mityczna bestia z Bazalote, która ma tułów byka i ludzką głowę.

Gdy Kartagina stała się potęgą równą dawnemu Tyrowi, zaczęła zwiększać swoje wpływy w basenie Morza Śródziemnego. Zniszczyła Tartessos, przejęła kontrolę nad Cieśniną Gibraltar-ską, założyła miasto Ibizę, zdobyła Sycylię i Korsykę, a w końcu i Sardynię, która służyła jej za bazę dla dalszych działań. Wkrótce potem doszło do starcia między Rzymem i Kartaginą, dwiema potęgami handlowymi. Wojny punickie były na-większym konfliktem zbrojnym starożytności. W pierwszej z nich Kartagina utraciła kolonie na Sycylii, Korsyce i Sardynii. Wówczas wodzowie puniccy skierowali się ku wybrzeżom Andaluzji, gdzie za panowania Hamilkara założyli Nową Kartaginę, czyli dzisiejszą Cartagenę. Z tego przyczółka ruszyli wybrzeżem na północ. Grecy, którzy mieli tam swoje osady, sprzymierzyli się z Rzymem.

Fenicjanie Grecy i Kartagińczycy na forum

  • Brak rozmów na temat Fenicjanie Grecy i Kartagińczycy.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]