Krzysztof Kolumb

W XV wieku największymi potęgami śródziemnomorskimi pozostawały Genua i Turcja. Hiszpania i Portugalia zmuszone były zwrócić się ku Oceanowi Atlantyckiemu w poszukiwaniu niewolników, cukru i złota. Oba narody iberyjskie rywalizowały ze sobą, oba starały się odkryć nową drogę do Afryki i na Wschód. Portugalia zajęła Azory, Maderę, Saharę i Gwineę. Pochłonięta rekonkwistą Kastylia zdobyła tylko Wyspy Kanaryjskie. Zwaśnione na tle politycznego konfliktu, zwanego Beltraneja, dwa królestwa podpisały wreszcie traktat potwierdzony bullą papieską, na mocy którego Portugalia otrzymywała wyłączne prawo ekspansji na południe od Wysp Kanaryjskich, a Hiszpania - w kierunku zachodnim.

Krzysztof Kolumb, doświadczony żeglarz genueński, po katastrofie swego statku przebywał na rekonwalescencji w Lizbonie. Tam zapewne wpadł na pomysł szukania atlantyckiej drogi do Indii. Przedstawił swój plan królowi Portugalii, Janowi II, ale monarcha zbyt był wówczas zajęty odkrywaniem wybrzeży Afryki, by wykazać zainteresowanie. Jan II nie chciał jednak, by plany wpadły w ręce jego największych wrogów, Królów Katolickich, więc zakazał Kolumbowi wyjazdu.

Po śmierci żony w 1485 roku Kolumb wyjeżdża jednak potajemnie razem ze swym siedmioletnim synem. Jadą do krewnych w hiszpańskim mieście Huelva. Zamieszkują w klasztorze La Rabida i Kolumb przeprowadza tam rozmowę z mnichem, spowiednikiem Izabeli Katolickiej. Mnich daje mu list polecający. Królowie Katoliccy nie mieli wówczas dworu w tradycyjnym znaczeniu, przez całe lata podróżowali między miastami Yalladolid, Salamanką, Segowią i polami kolejnych bitew. Kolumbowi udało się dołączyć do królewskiego orszaku pod przebraniem wędrownego kupca. Pomysł genueńczyka wzbudził zaciekawienie Izabeli i Ferdynanda, ale królewska szkatuła była pusta. Czekał cierpliwie siedem lat. W tym czasie wysłał brata do Anglii i Francji, by przedstawił plany tamtejszym monarchom, ale i ta misja nie została uwieńczona sukcesem. Kolumb zdołał jednak przekonać do swego projektu mieszkającego w pobliżu Huelvy księcia Medine Sidonię, który wstawił się za nim u Pary Królewskiej. Izabela i Ferdynand byli gotowi zapłacić Kolumbowi za jeszcze trochę cierpliwości.

Gdy 2 stycznia 1492 roku poddała się wreszcie Grenada, Rada Królewska mogła zająć się planami Kolumba. Dwie podstawowe kwestie nie zostały rozstrzygnięte po myśli żeglarza. Po pierwsze, Kolumb zażądali dla siebie tytułu wicekróla odkrytych lądów oraz dziedzicznej godności admirała oceanu. Zażądał również dziesiątej części przywiezionych z podróży zdobyczy i ósmej części dochodów ze spodziewanych obrotów handlowych. Para Królewska uznała te żądania za wygórowane. Kolumb niczego więc nie uzyskał i opuścił dwór. Posłaniec królewski dogonił go jednak w Santa Fe. W Kapitulacji z Santa Fe Izabela i Ferdynand przyjęli niespodziewanie warunki Kolumba. Pozostał jeszcze jeden palący problem: skąd wziąć potrzebne 2 miliony dukatów?
Legenda głosi, że Izabela Katolicka zastawiła swoje klejnoty u niejakiego Luisa Santangela, któremu zleciła finansowanie wyprawy. Santangel, walencki Żyd i skarbnik królestwa Aragonii, skorzystał z okazji i zdołał ocalić część skonfiskowanego mu przez Inkwizycję majątku, przeznaczając go na finansowanie podróży Kolumba. Pozostałą część potrzebnych funduszy wyłożyła włoska kolonia w Sewilli. Zaopatrzenie ekspedycji wymuszono na mieszkańcach słynnego w świecie portu w Moguer. 3 sierpnia 1492 roku Kolumb wyruszył w drogę na trzech karawelach, a towarzyszyli mu bracia Pinzón i kartograf Juan de la Cosa. Podczas pierwszej podróży odkryli wyspy Guanahani, Kubę i Haiti, podczas drugiej - Małe Antyle, a dopiero podczas i drugiej dotarli do kontynentu południowoamerykańskiego. Przekonani, że odkryli Indie, popłynęli wzdłuż wybrzeży. Podczas ostatniej wyprawy Kolumb odkrył Honduras, Nikaraguę, Korsarykę i Panamę. Wrócił w 1504 roku, kiedy umierała królowa Izabela. Król Ferdynand nie dotrzymał obietnic z Kapitulacji w Santa Fe. Kolumb zmarł w Yalladolid w 1506 roku, nie zdając sobie sprawy z wagi swoich odkryć.

W następnych dziesięcioleciach każdy podróżnik czy oficer marynarki stawiał sobie za punkt honoru poprowadzenie jakiejś ekspedycji. W latach 1519-1521 Hernan Cortes przeprowadził swoją słynną kampanię przeciw Aztekom. Dwanaście lat później Francisco Pizarro podbił królestwo Inków. W 1541 Francisco de Orellana odkrył Amazonkę. U schyłku XVI wieku Hiszpania była światowym mocarstwem, mając pod swoim panowaniem zachodnią część Ameryki Południowej, ogromne obszary Karaibów, Meksyku i Filipin, a także Portugalię i część Włoch oraz Flandrii.

Krzysztof Kolumb na forum

  • Brak rozmów na temat Krzysztof Kolumb.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]