Początki Katalonii

W VIII wieku, po najeździe arabskim, państwo wizygockie rozpadło się i podzieliło. Wolne od muzułmańskich wpływów pozostały tylko niewielkie jego enklawy na górzystej północy. Po roku 722 Asturyjczycy przesunęli się bardziej na południe i w 910 założyli stolicę w mieście Leon. W 961 roku odłączyło się jedno z hrabstw królestwa, Kastylia. Inne ludy zamieszkujące Pireneje otrzymały wsparcie ze strony wojsk Karola Wielkiego, który podjął również próbę wyzwolenia Saragossy. Jak opowiada Pieśń o Rolandzie, wycofujące się tylne straże króla zostały rozbite ze szczętem w Pirenejach.

Karol Wielki włączył jednak do swego imperium katalońskie hrabstwa. Razem z Roussillon utworzyły one Monarchię Hiszpańską i pozostały pod panowaniem francuskim przez 100 lat, do roku 874, kiedy to Guifred el Pilós ogłosił się pierwszym Hrabią Barcelony. Od królestwa Nawarry odłączyła się ostatecznie Aragonia. Hrabstwo to sięgało na południu aż do Saragossy i rzeki Jalón. Na wschodzie graniczyło z Katalonią, z którą połączyło się dzięki zawarciu małżeństwa między panującymi w roku 1137.

Po najazdach Almanzora, Katalonia zaczęła się zaludniać i szybko zabudowywać. W tej części Hiszpanii styl romański współzawodniczył z architekturą francuską i lombardzką. Odznaczał się prostotą, gładkimi murami z kamienia, który imitował cegłę. Charakterystyczną cechą absydy były ślepe arkady. Dzwonnice z długimi, wąskimi oknami budowano oddzielnie, obok kościołów.

Najazdy arabskie uświadomiły wszystkim wielką rolę fortyfikacji. San Pere de Roda został już zbudowany jako klasztor ufortyfikowany. Romańską część klasztoru w Sant Cugat del Yalles umieszczono ze względów strategicznych w miejscu, w którym niegdyś było rzymskie castrum. Trzeba pamiętać, że klasztory dawały schronienie okolicznym chłopom, pracującym na ich ziemiach. Kościelna rzeźba i malarstwo nie odznaczały się natomiast szczególnym pięknem. Przedstawiały sceny biblijne w sposób szczególnie uproszczony na użytek prostego ludu.

Pod koniec wieku wraz z ogólnym rozwojem Katalonii rozwinęła się także architektura. Krużganki katedra w Gironie i w Poblet, katedry w Tarragonie i w Sant Cugat pochodzą właśnie z tego okresu.

Początki Katalonii na forum

  • Brak rozmów na temat Początki Katalonii.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]