Przewodnik

To kraj, gdzie gorąca kultura mieszkańców łączy się z zapierającymi dech w piersiach widokami, tworząc jedyny w swoim rodzaju koktajl. Jeden z najsłynniejszych regionów Hiszpanii - wybrzeże Costa del Maresme - Morskie Wybrzeże - zaskakuje niezwykłą linią brzegową, tworzącą unikalne, zaciszne zatoki, idealne zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób lubiących aktywny wypoczynek, a pobliska Barcelona kreuje specyficzny i unikatowy klimat.

Hiszpania zajmuje 492 463 km2 Półwyspu Iberyjskiego, a razem z terytoriami poza kontynentem (Baleary, Wyspy Kanaryjskie, Ceuta i Melilla) - 504 750 km2. Łańcuch Pirenejów odcina ją od Francji i reszty Europy, od północnego zachodu, południa i wschodu oblewają wody Atlantyku i Morza Śródziemnego, graniczy na zachodzie z Portugalią, wąski przesmyk Cieśniny Gibraltarskiej oddziela ją od Afryki.

Urwiste klify, sosnowe lasy i piękne plaże, a także wiecznie uśmiechnięci mieszkańcy to tylko niektóre z wielu powodów, aby odwiedzić to fascynujące miejsce. Wspaniała przyroda, pogoda, a także niezwykłe warunki naturalne sprawiły, że Morskie Wybrzeże stało się jednym z najmodniejszych regionów Hiszpanii.

Ponad 30 wieków historii, kilka nawarstwień kulturowych (celtycka, iberyjska, fenicka, grecka, wizygocka, arabska, romańska), obszar, zróżnicowanie stref geograficznych, silnie zaznaczone podziały regionalne, indywidualizm mieszkańców, wszystko to wpływa na fakt istnienia kilku różnych Hiszpanii. Różnice między nad atlantycką Asturią, która nigdy nie zaznała arabskiej okupacji, śródziemnomorską Katalonią oraz Andaluzją, ciążącą ku Afryce - są jeszcze dziś niewiele mniejsze od różnic dzielących niektóre kraje Europy. Hiszpania składa się z trzech wielkich regionów geograficznych: Wyżyny Centralnej (Meseta), Obszarów Północnych i Obszarów Południowo-Wschodnich. Podział geograficzny nie pokrywa się z historycznym, ani współczesnym administracyjnym.

Costa del Maresme daje wspaniałą możliwość spędzenia wypoczynku w niezwykle przyjaznym, śródziemnomorskim klimacie, a także doskonałą okazję poznania kultury katalońskiej. Tutaj każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie.

Przewodnik na forum

  • Wincent
    Wincent

    Ogólnie to w niesamowitym tempie Hiszpania przekształciła się z państwa rolnego w przemysłowe. W 1950 roku 42% ludności żyło z pracy w rolnictwie, obecnie utrzymuje się w ten sposób zaledwie 10%. Przez długi czas terytorium Hiszpani, wynoszące 500 tys. km2, ze stolicą Madrytem w samym sercu, stwarzało wrażenie bardzo spójnego i jednolitego organizmu. Porównywano go z powodu kształtu do triumfalnie rozpostartej skóry byka (piel de toro). Dziś na skórze tej widnieją liczne rysy i pęknięcia. Władzy nie dzierży już król, ani centralny rząd w Madrycie. Poszczególne regiony mają prawo do decydowania o sobie. Jednak wielu z nich to nie wystarcza. Katalończycy, Baskowie i Galijczycy przyznają otwarcie, że nie chcą być już dłużej Hiszpanami i pragną założyć samodzielne, niezależne państwa. Jedna czwarta ludności obok kastylijskiego języka hiszpańskiego, uważanego na całym świecie za język narodowy, włada własnym językiem. Obecnie kapitał zagraniczny opanował rynek artykułów żywnościowych, a także sektor chemiczny i motoryzacyjny. Sprzedaż dobrze prosperujących przedsiębiorstw hiszpańskich (np. firmy samochodowej SEAT) międzynarodowym koncernom wzrosła w ostatnich latach, a nasiliła się przed otwarciem Europejskiego Rynku Wewnętrznego w 1993 roku. Bezrobocie wśród młodzieży oraz trudna sytuacja osób, które przez bardzo długi czas nie mogą znaleźć pracy prowadzą do powstawania poważnych problemów społecznych. Gospodarka nielegalna osiąga nie znane nikomu rozmiary i obejmuje różne dziedziny: pracę a czarno, uchylanie się od płacenia podatków oraz korupcję. Socjologowie podjęli próbę zbadania tych .iałych plam po raz pierwszy w 1988 roku, pod hasłem odkrycia tajemnic ukrytej Hiszpani (Espańa ocul-ta). Największymi koncernami hiszpańskimi są: Repsol (w dziedzinie ropy naftowej, chemi, gazu i stacji benzynowych oraz Telefónica - koncern telefoni i mediów, zatrudniający największą w całym kraju liczbę pracowników.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]