Pogoda i klimat

Hiszpania cieszy się opinią słonecznego raju. W rzeczywistości istnieją wielkie różnice klimatyczne pomiędzy różnymi terenami, leżącymi między Pirenejami a Cieśniną Gibraltarską. Na północnym wybrzeżu od Kraju Basków po Galicję deszcz może padać przez cały rok, a najwięcej opadów przypada na miesiące zimowe. Santiago de Compostela jest najwilgotniejszym miastem i dlatego żartobliwie nazywa się je nocnikiem nieba. Wieczna mżawka wśród stoków pirenejskich określana jest przez Basków Sirimiri, a przez Asturiańczyków orvallo.

Klimatycznie podzielić można półwysep na Iberię wilgotną i Iberię suchą. Pierwsza jest wąskim pasmem długości ponad 1000 km od Katalonii do Galicji i zajmuje najwyżej 10% terytorium kraju. Jest to kraj zielony, lesisty, o rozwiniętym rolnictwie i hodowli z reguły podporządkowanej uprawom. Cała reszta kraju gnębiona jest ustawicznym brakiem wody, bezleśna, a hodowla jest w niej dominującym działem rolnictwa.

Pogoda w Hiszpanii
Pogoda w Hiszpanii
W zależności od regionu Hiszpanii mamy do czynienia z różną pogodą - począwszy od chłodnej i deszczowej pogody na północnym zachodzie po gorący i suchy

Klimat Mesety różni się zależnie od regionu. Część wschodnia (La Mancza, dolina Ebro, Góry Iberyjskie) ma klimat kontynentalny, suchy z roczną amplitudą temperatur średnich najcieplejszego i najzimniejszego miesiąca przekraczającą 20°C (średnia temperatura lipca wynosi w Albacete 25,8°C, grudnia 2,7°C; w Ciudad Real 26,2°C i 3,4°C). Klimatycznie przypomina ta kraina północną Afrykę, przypomina ją także stepowym charakterem flory. Część północna (Stara Kastylia, León) ma klimat surowy, kontynentalny. Zimy zaczynają się wcześnie i trwają długo; pada śnieg, temperatura spada często poniżej -10°C; lato jest krótkie i bardzo upalne. Średnia temperatura lipca wynosi w Sorii 21,8°C, grudnia 2,1°C; w Madrycie 25,9°C i 4,5°C; w Burgos 17,5°C i 5,5°C.

Część południowo-zachodnia (Estremadura) ma klimat kontynentalny ciepły, z łagodną zimą i bardzo upalnym latem, otrzymuje też najwięcej wilgoci. Średnia temperatura wynosi w Badajoz 27,8° C, stycznia 8°C. Klimat obszarów północnych zdominowany jest wpływami oceanicznymi. Roczna amplituda temperatur średnich nie przekracza 12°C, deszcze padają przez cały rok. Zimy są ciepłe, lata nie przynoszą upałów. Średnia temperatura sierpnia wynosi w La Coruna 18,8°C, lutego 9,7°C; w San Sebastian 19,2°C i 7,7°C. Południowe zbocza Pirenejów klimatycznie należą raczej do strefy Mesety.

Andaluzja ma klimat podzwrotnikowy. Zimy są ciepłe i dżdżyste, lata suche i gorące, zaczynające się W rejonie Malagi już na początku maja. Średnia temperatura sierpnia Wynosi w Sewilli 28,1°C, stycznia 10,5°C; w Maladze 27,6°C. Rejon środkowy (Murcja) należy do najsuchszych w Hiszpanii: prócz suchego, gorącego lata mają także suchą zimę wskutek wyżu nad centrum półwyspu, który nie dopuszcza wilgotnych mas powietrza znad Morza Śródziemnego. Średnia temperatura sierpnia wynosi w Murcji 27°C, w grudniu 10,7°C . W górzystych regionach Asturii i Leonu może padać równie obfity śnieg, jak w Pirenejach. Nierzadko wioski zostają odcięte od świata na kilka dni. W centralnej Hiszpanii i Extremadurze, gdzie coraz bardziej rozprzestrzeniają się stepy, a teren w wielu miejscach przypomina pustynię, różnice klimatyczne są ekstremalne. Można to odczuć także w Madrycie. Typowo zimowa pogoda oraz burze przeciągają się aż do kwietnia, po czym w lecie upał jest nie do zniesienia. W północnej i centralnej Hiszpanii często bywa zimno i mokro.

Bardziej zrównoważony klimat panuje na północnym wybrzeżu śródziemnomorskim od Barcelony do Walencji i na Balearach. Lato jest tu umiarkowanie gorące, zima łagodna, a opadów należy spodziewać się głównie na wiosnę i w jesieni. Afrykański skwar i suchość panują czasem w Murcji i Almerii, gdy słupek rtęci na termometrze wskazuje 45° C. Klimat obszarów południowo-wschodnich jest najbardziej zróżnicowany. Odcięte od wpływu Oceanu Atlantyckiego, poddane wiatrom zachodnim, wiejącym od wnętrza półwyspu niemal przez cały rok, są regionem wiecznej suszy. Jedynie Katalonia otrzymuje jesienią większą porcję wilgoci dzięki wiatrom wiejącym od Morza Śródziemnego. Zimą często wieją ostre, mroźne wiatry północne. Lata są gorące i suche. Średnia tempera lipca wynosi w Barcelonie 25,5°C, stycznia 8,7°C. Ponieważ nawet zimą nie ma deszczów, wieloletnie okresy suszy nie są tam rzadkością. Od czerwca do września nad popękaną ziemią unosi się calina lub calima - lśniący obłok upału. Niebo zdaje się być ołowiane, a słońce czerwone.

Bardziej zachęcające warunki panują na andaluzyjskim wybrzeżu śródziemnomorskim w okolicach Malagi, gdzie na niebie przez cały rok nie ma nawet chmurki, a zimę można spędzić tam w łagodnej temperaturze. W prawdziwe piekło w środku lata przemieniają się Sewilla i Kordoba. W głębi Andaluzji temperatura osiąga 50° C. Sjesta jest wtedy absolutnym przykazaniem, a aktywne życie przenosi się na godziny wieczorne.

Na wybrzeżu Atlantyckim między miastami Algeciras i Huelva jest przyjemniej. Wieje tam zazwyczaj silny wiatr przynoszący ochłodę. Obszar wybrzeża na wschodzie i południu kraju przejawia cechy klimatu śródziemnego z wpływem klimatu morskiego, im bardziej na południe tym bardziej gorący klimat. Jest to teren raczej suchy, z gorącym latem ponad 22 °C i łagodną zimą od 6 °C na północno-wschodnim wybrzeżu do ponad 10 °C na południu. W skład Hiszpanii wchodzą także wyspy Baleary na Morzu Śródziemnym o klimacie łagodnym i ciepłym, bez zimy, z upalnymi latami (średnia temperatura sierpnia wynosi w Palma de Mallorca 26,1°C, lutego 9,8°C), wyspy Kanaryjski na Atlantyku na wysokości południowego Maroka (ok. 7200 km) o klimacie podzwrotnikowym (średnia temperatura sierpnia w Santa Cruz de Tenerife wynosi 25,3°C, grudnia 17,5°C). Wreszcie do Hiszpanii zalicza się enklawy - miasta na śródziemnomorski wybrzeżu Maroka - Ceutę i Melillę.

Pogoda i klimat na forum

  • Kamila
    Kamila

    Cześć, w jakim miesiącu najlepiej jest jechać do Hiszpani na wakacje? jest jakiś złoty środek między ładną ciepłą pogodą a cenami - żeby nie były zbyt wysokie? Podobno w Hiszpani jest strasznie drogo zwłaszcza w szczycie sezonu, dlatego myślimy o wyjezdzie przed lub po sezonie i tu pytanie? czy lepiej jest pojechać przed czyli maj-czerwiec czy lepiej po sezonie wrzesień-październik? Jeszcze nie mamy dokładnie sprezycowanego kierunku, być może był by to jakieś miasteczko na Costa del Sol, raczej jakieś mniejsze mniej komercyjne, zakwaterowanie na campingu lub bungalowach. Możecie nam coś doradzić? dzięki i pozdrawiamy :)

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]