Środowisko

Hiszpania to nie tylko idylliczne motywy znane z widokówek. To kraj, w którym środowisko naturalne jest w dużym stopniu zdegradowane. Niestety, nikt sobie nie chce zdać z tego sprawy: ani turyści, ani mieszkańcy. Każdego lata szaleją pożary, które są bardzo trudne do opanowania, mimo nieco lepszego niż kiedyś wyposażenia w samoloty i helikoptery specjalistyczne. W ostatnich dziesięciu latach w samej Galicji 2,5 min ha lasów stanęło w płomieniach. Lata 1989 i 1991 były szczególnie gorące. Media winą za pożary obarczyły bez namysłu piromanów, działających z premedytacją podpalaczy i nierozważnych turystów. Tymczasem poważną ich przyczyną są warunki ekologiczne. Nie tylko nagła zmiana okresów suszy z wysokimi temperaturami w pory burzowe z obfitymi opadami, lecz także ekstensywna gospodarka rolna (prowadzona na dużych terenach, lecz bez większego wkładu wysiłku) wpływa na wypłukiwanie lub wydmuchiwanie warstwy czarnoziemu. Maszynowe zalesianie szybko rosnącymi drzewami (sosną i eukaliptusem), które wysysają z ziemi wszystkie soki, lecz są niezbędne dla przemysłu celulozowego, również wzmaga proces, który pomału acz systematycznie - także bez udziału pożarów - prowadzi do erozji. Co najmniej 25% terytorium hiszpańskiego znajduje się w bezpośrednim zagrożeniu, a 14% może w każdej chwili przekształcić się w pustynię (desertización).

Ściśle związany z erozją jest brak wody, który na południu daje się coraz bardziej we znaki. Pomiędzy Levante a Huelvą w miesiącach letnich woda odłączona jest codziennie na kilka godzin. Na Wybrzeżu Śródziemnomorskim problemem jest zasolenie wód gruntowych. Na Wyspach Kanaryjskich lustro wód gruntowych opada w sposób najbardziej raptowny (ok. 15 m rocznie). Nie koniec na tym: wody mórz i rzek zanieczyszczone są coraz bardziej odpadami przemysłowymi i domowymi. Przemyśl celulozowy zatruwa morze potężnymi dawkami chloratów i resztek organicznych. Ponad połowa ścieków bez skrupułów kierowana jest wprost do rzek, Morza Śródziemnego i Atlantyku. Także nadmierne stosowanie nawozów sztucznych w gospodarce rolnej przyczynia się w coraz to większym stopniu do zanieczyszczania środowiska i doprowadziło już do katastrof w parkach przyrody - Doriana i Daimiel.

Guadarrama National Park
Guadarrama National Park
Guadarrama National Park znany jako Parque Nacional de la Sierra de Guadarrama, jeden z większych parków narodowych w Hiszpanii. Problem ochrony środowiska to jeden z

Prawdziwą ekologiczną bombą było 100 tys. ton zagranicznych odpadów atomowych, które do1983 roku zatopiono zaledwie 700 km od Wybrzeża Galicyjskiego. Tam znajduje się największa w świecie wieczna przechowalnia nuklearnych resztek. Niejasny jest również los własnych odpadów atomowych Hiszpanii, niebagatelnych 500 ton, które bez wielkich ceregieli składowane są przy elektrowniach. W ciągu ostatnich 10 lat czterokrotnie (do 2 min ton) wzrosła ilość trujących odpadów przemysłu chemicznego, które nadal palone są na morzu. Założenia rządowe dotyczące pozbywania się odpadów specjalnych dadzą jeszcze na siebie czekać do 1994 roku. Mimo to Kraj Basków przyjmuje rocznie ok. 1,5 min ton trucizn. Do wielkich problemów na morzu i na lądzie dochodzi zanieczyszczanie powietrza, będące skutkiem industrializacji i wzrostu liczby samochodów. W wielkich miastach powstaje nie tylko smog (pierwsze miejsce pod tym względem zajmuje Bilbao), lecz także padają kwaśne deszcze. Około 40% drzew iglastych choruje.

Przerażający jest brak elementarnej świadowości ekologicznej wśród ludzi. Uwidacznia się to m.in. w słabości partii zielonych (jedną z nich jest np. Los Verdes), które w różnych wyborach od 1986 roku uzyskały niecałe 2% głosów społeczeństwa. Hiszpanie dbają o własne domy i ogrody, lecz nie troszczą się o dobro ogólne, naturalne. Środkowoeuropejska miłość do natury nie ma tam żadnych tradycji. Nawt technologia wykorzystywał nia na nowo materiałów już raz użytych (recycling) jest czymś zupełnie nowym. Rzadko zbiera się w osobnych kontenerach butelki czy makulaturę. Do tej pory nie zawiązał się poważny ruch ekologiczny (movimiento ecologico). Najskuteczniej ze wszystkich organizacji tego rodzaju działa Greenpeace, którego hiszpańska sekcja założona w 1985 roku. Swymi spektakularnymi akcjami Greenpeace zwraca uwagę ogółu na zbrodnie popełniane przeciw środowisku i próbuje za pośrednictwem mediów wzbudzić sprzeciw społeczny wobec przemysłu i rabunkowej polityki gospodarczej.

Kieszonkowa Encyklopedia Turysty

Środowisko na forum

  • Brak rozmów na temat Środowisko.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]